NYHETER 
Fågelcentralens kalender 2015 finns nu att köpa
2014-10-24 Årets tema är långflyttande fåglar och omslaget pryds av en blåhake fotad av Patrik Jonasson; Fågelcentralens verksamhet är helt avhängig av en bra försäljning av kalendern som kostar 100 kr. Läs mer...
Foto: Patrik Jonasson
Miljöpris till GOF
2014-10-14
GOF-kväll på Götaplatsen foto
2014-10-01
» Äldre nyheter
» Tipsa oss om nyheter
     BILDER 
Senaste bilderna
» Halland

» Göteborg

» Bohuslän

» Gamla bildarkivet
     FORUM 
Senaste inläggen
2014-10-13 11:57:39
Sasol Birds of Soutern Africa 4: upplagan, köpes
(0 svar)
2014-10-13 10:40:46
Tubkikare köpes
(0 svar)
2014-10-10 17:49:25
Tubkikare köpes
(0 svar)
» Gå till forumet
     TELEFONI 
Kustobsar Mobil
Lättladdade obsar för mobilen
www.kustobsar.se/mobil
     LÄNKAR 


Bohusläns Ornitologiska Förening


Getteröbutiken


Göteborgs Ornitologiska Förening


Hallands Ornitologiska Förening
     OBSERVATIONER 
Samtliga observationer nedan är hämtade från Artportalens rapportsystem för fåglar (Svalan).


» Rapportera observationer

» Läs mer om hur du rapporterar via Artportalen
JUBILEUMSJAKTEN 2012 - TOPPLISTAN

Du är väl med och tioårsjubilerar?
VAD HAR SETTS I NÄRHETEN?

Visa dagens/gårdagens observationer på karta
 TECKENFÖRKLARING
  Information om obsen
  Från C3 BMS   » MER INFO
  Intressant period
  Kräver blankett till Rk/Rrk
  Fler rapportörer
  Visa fler obsar
 Klicka på lokalnamn för info
 FYNDSTATUS
  Allmän/Mycket allmän
  Sparsam
  Regelbunden men sällsynt
  Oregelbunden (ej årlig)
  11-100 fynd i rapportomr.
  1-10 fynd i rapportomr.
  Förstafynd!
  Rymling/Ej spontan
Personliga inställningar för Startsidan
 Område 
 Filtrering 
För att kunna spara inställningarna krävs att du accepterar cookies.
» Läs mer om hur cookies används på Kustobsar «
GBG 300: Lokallarm via sms

Senaste nytt från GBG 300:s sms-system för lokallarm (kan även följas via @gbg300 på Twitter). För mer info om systemet se den här forumtråden eller gå med i Facebook-gruppen GBG 300.




Äldre obsar
Torsdag 30 oktober  -  Onsdag 29 oktober  -  Tisdag 28 oktober
Fredag 31 oktober

 Bohuslän

Sångsvan Cygnus cygnus  (Whooper Swan) 
3 ex Brådal, Tossene, Sotenäs, Boh (Hans-Olof Johansson)               
Bläsand Anas penelope  (Wigeon) 
1 ex rast Valnäs, Nord-Koster, Boh (Edwin Sahlin m.fl.)               
Kricka Anas crecca  (Teal) 
6 ex rast Valnäs, Nord-Koster, Boh (Edwin Sahlin m.fl.)               
Sparvhök Accipiter nisus  (Sparrowhawk) 
1 ex förbifl. Valnäs, Nord-Koster, Boh (Edwin Sahlin m.fl.)               
Ljungpipare Pluvialis apricaria  (Golden Plover) 
1 ex str S Valnäs, Nord-Koster, Boh (Edwin Sahlin m.fl.)               
Morkulla Scolopax rusticola  (Woodcock) 
1 ex förbifl. Västra Surdal, Klövedal, Tjörn, Boh (Stefan Mattsson) tid: 06:20               
Alkekung Alle alle  (Little Auk) 
1 ex födosökande Bastevik, Nord-Koster, Boh (Edwin Sahlin m.fl.) tid: 08:15               
Spillkråka Dryocopus martius  (Black Woodpecker) 
1 ex Brådal, Tossene, Sotenäs, Boh (Hans-Olof Johansson)               
Taigasångare Phylloscopus inornatus  (Yellow-browed Warbler) 
1 ex Brådal, Tossene, Sotenäs, Boh (Hans-Olof Johansson)          
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex str S Valnäs, Nord-Koster, Boh (Edwin Sahlin m.fl.)               
Snösparv Plectrophenax nivalis  (Snow Bunting) 
5 ex födosökande Bastevik, Nord-Koster, Boh (Edwin Sahlin m.fl.) tid: 08:20               
7 ex förbifl. Valnäs, Nord-Koster, Boh (Edwin Sahlin m.fl.)          

 Göteborgstrakten

Knölsvan Cygnus olor  (Mute Swan) 
3 ad Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30               
Sångsvan Cygnus cygnus  (Whooper Swan) 
7 ex Torslandaviken, Boh (Manne Strömbäck, Henrik Fridén)               
51 ad str SV Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20          
9 ad str S Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30               
17 ex str Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10               
123 ex str S Smithska udden, Göteborg, Vg (Karl-Olof Johansson) tid: 11:00-11:30          
1 ex str S Skällsjöås, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 09:55-10:35               
Sädgås Anser fabalis  (Bean Goose) 
8 ex str SV Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20               
Grågås Anser anser  (Greylag Goose) 
39 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20               
39 ex förbifl. Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30          
47 ex str Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10               
57 ex str S Lilla Amundö, Vg (Robert Paepke) tid: 11:32               
4 ex Nolvik, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 11:45               
75 ex str SV Eskilsby, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 08:00-09:45               
15 ex str S Skällsjöås, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 09:55-10:35               
2 ex str Mudderfältet, Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10               
Ob. ansergås Anser sp.  (Anser sp.) 
190 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20          
Prutgås Branta bernicla  (Brent Goose) 
1 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20          
Vitkindad gås Branta leucopsis  (Barnacle Goose) 
80 ex str SV Brudarebacken, Göteborg, Vg (Mats Raneström) tid: 14:20          
Bläsand Anas penelope  (Wigeon) 
13 ex förbifl. Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30               
Kricka Anas crecca  (Teal) 
6 ex födosökande Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10               
4 ex födosökande Välendammarna, Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10               
Brunand Aythya ferina  (Pochard) 
6 ex Torslandaviken, Boh (Manne Strömbäck, Henrik Fridén)               
Bergand Aythya marila  (Scaup) 
1 hona Torslandaviken, Boh (Manne Strömbäck, Henrik Fridén)               
Storskrake Mergus merganser  (Goosander) 
2 ex Torslandaviken, Boh (Manne Strömbäck, Henrik Fridén)               
2 hane str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20               
6 ex Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30               
13 ex födosökande Stora Mölnesjön, Rannebergen, Angered, Vg (Lars Erik Norbäck) tid: 08:00-09:00          
Smådopping Tachybaptus ruficollis  (Little Grebe) 
3 ex Torslandaviken, Boh (Manne Strömbäck, Henrik Fridén)               
3 ex födosökande Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10          
Skäggdopping Podiceps cristatus  (Great Crested Grebe) 
10 ex Torslandaviken, Boh (Manne Strömbäck, Henrik Fridén)               
Storskarv Phalacrocorax carbo  (Great Cormorant) 
10 ex Torslandaviken, Boh (Manne Strömbäck, Henrik Fridén)               
6 ex Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30               
Gråhäger Ardea cinerea  (Grey Heron) 
1 ex Torslandaviken, Boh (Manne Strömbäck, Henrik Fridén)               
Sparvhök Accipiter nisus  (Sparrowhawk) 
1 ex Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30               
1 ex förbifl. Eskilsby, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 08:00-09:45               
Ormvråk Buteo buteo  (Buzzard) 
1 ex stationär Eskilsby, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 08:00-09:45               
1 ex str SO Helgered, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 12:00               
Fjällvråk Buteo lagopus  (Rough-legged Buzzard) 
1 ex Torslandaviken, Boh (Manne Strömbäck, Henrik Fridén)          
3 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20          
1 ex förbifl. Södra Guldheden, Göteborg, Vg (Fredrik Tebelius) tid: 12:50               
1 ex str S Skansen Lejonet, Göteborg, Vg (Mats Raneström) tid: 13:10               
Tornfalk Falco tinnunculus  (Common Kestrel) 
2 ex födosökande Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20               
Vattenrall Rallus aquaticus  (Water Rail) 
1 ex lockläte Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30               
1 ex lockläte Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10          
Sothöna Fulica atra  (Coot) 
40 ex Torslandaviken, Boh (Manne Strömbäck, Henrik Fridén)               
Kustpipare Pluvialis squatarola  (Grey Plover) 
1 1K rast Kulmesund, Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Hellman)               
Tofsvipa Vanellus vanellus  (Northern Lapwing) 
32 ex str S Torslandaviken, Boh (Niklas Aronsson) tid: 09:50               
60 ex förbifl. Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30          
Dvärgbeckasin Lymnocryptes minimus  (Jack Snipe) 
4 ex stationär Hökälladammen (Vg), Hökälla, Hisingen, Vg (John-Eric Dahlström)               
Skrattmås Larus ridibundus  (Black-headed Gull) 
1 ex förbifl. Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10               
Tretåig mås Rissa tridactyla  (Kittiwake) 
4 ex str S Vinga sand, Göteborg k:n, Vg (Lars Hellman)               
Ringduva Columba palumbus  (Wood Pigeon) 
10 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20               
11 ex str S Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30               
6 ex str S Skällsjöås, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 09:55-10:35               
2 ex förbifl. Mudderfältet, Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10               
1 ex födosökande Brudarebackens fågelmatning, Delsjöområdet, Göteborg, Göteborg k:n, Vg (Ulf Persson) tid: 11:45-12:00               
Kattuggla Strix aluco  (Tawny Owl) 
1 ex stationär Mudderfältet, Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10          
Spillkråka Dryocopus martius  (Black Woodpecker) 
2 ex spel/sång Skällsjöås, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 09:55-10:35               
Sånglärka Alauda arvensis  (Skylark) 
2 ex spel/sång Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20          
Sädesärla Motacilla alba  (White Wagtail) 
1 ex förbifl. Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 10:45          
Sidensvans Bombycilla garrulus  (Waxwing) 
1 ex rast Eskilsby, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 08:00-09:45               
Svart rödstjärt Phoenicurus ochruros  (Black Redstart) 
1 honf födosökande Småbåtshamnen, Torslandaviken, Boh (Christer Fält) tid: 10:50-11:45          
Taltrast Turdus philomelos  (Song Thrush) 
1 ex rast Eskilsby, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 08:00-09:45               
Rödvingetrast Turdus iliacus  (Redwing) 
49 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20               
10 ex str SO Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30               
20 ex str S Eskilsby, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 08:00-09:45               
20 ex str S Skällsjöås, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 09:55-10:35               
15 ex str S Brudarebackens fågelmatning, Delsjöområdet, Göteborg, Göteborg k:n, Vg (Ulf Persson) tid: 11:45-12:00               
Skäggmes Panurus biarmicus  (Bearded Tit) 
1 ex Torslandaviken, Boh (Manne Strömbäck, Henrik Fridén)               
4 ex Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30               
5 hane födosökande Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10               
Stjärtmes Aegithalos caudatus  (Long-tailed Tit) 
20 ex födosökande Eskilsby, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 08:00-09:45               
8 ex rast Stampens kyrkogård, Stampen, Göteborg, Vg (John-Eric Dahlström)               
Entita Parus palustris  (Marsh Tit) 
1 ex Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30               
1 ex födosökande Brudarebackens fågelmatning, Delsjöområdet, Göteborg, Göteborg k:n, Vg (Ulf Persson) tid: 11:45-12:00               
Talltita Parus montanus  (Willow Tit) 
3 ex födosökande Stora Mölnesjön, Rannebergen, Angered, Vg (Lars Erik Norbäck) tid: 08:10-08:40          
Svartmes Parus ater  (Coal Tit) 
1 ex födosökande Brudarebackens fågelmatning, Delsjöområdet, Göteborg, Göteborg k:n, Vg (Ulf Persson) tid: 11:45-12:00               
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex födosökande Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20          
1 ex stationär Skällsjöås, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 09:55-10:35               
Nötskrika Garrulus glandarius  (Jay) 
6 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20          
2 ex Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30               
2 ex förbifl. Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10               
1 ex födosökande Stora Mölnesjön, Rannebergen, Angered, Vg (Lars Erik Norbäck) tid: 08:10-08:40          
2 ex rast Hökälladammen (Vg), Hökälla, Hisingen, Vg (John-Eric Dahlström)               
10 ex förbifl. Eskilsby, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 08:00-09:45               
2 ex förbifl. Mudderfältet, Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10               
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
38 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20          
16 ex förbifl. Mudderfältet, Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10               
Bofink Fringilla coelebs  (Chaffinch) 
4 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20               
1 ex Kippholmen, Björlanda, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 09:45-11:30               
8 ex förbifl. Eskilsby, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 08:00-09:45               
10 ex str S Skällsjöås, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 09:55-10:35               
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
2 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20               
8 ex förbifl. Eskilsby, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 08:00-09:45               
10 ex str S Skällsjöås, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 09:55-10:35               
Steglits Carduelis carduelis  (Goldfinch) 
6 ex födosökande Mudderfältet, Välen, Göteborg, Vg (Jan Krantz) tid: 09:20-11:10               
Grönsiska Carduelis spinus  (Siskin) 
10 ex förbifl. Skällsjöås, Landvetter, Vg (Kristian Thisted) tid: 09:55-10:35               
Vinterhämpling Carduelis flavirostris  (Twite) 
2 ex födosökande Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 07:15-11:20               

 Halland

Sångsvan Cygnus cygnus  (Whooper Swan) 
14 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
1 ex rast Trönninge ängar, Hl (Samuel Svennemyr)               
Bläsgås Anser albifrons  (White-fronted Goose) 
20 ex rast Trönninge ängar, Hl (Samuel Svennemyr)               
Grågås Anser anser  (Greylag Goose) 
200 ex str S Tjolöholm, Hl (Peter Bengtsson, Sten-åke Carlsson) tid: 08:15-11:20               
500 ex rast Trönninge ängar, Hl (Samuel Svennemyr)          
1200 ex rast Eldsberga, Halmstad k:n, Hl (Samuel Svennemyr)               
Vitkindad gås Branta leucopsis  (Barnacle Goose) 
300 ex rast Eldsberga, Halmstad k:n, Hl (Samuel Svennemyr)               
Bläsand Anas penelope  (Wigeon) 
250 ex födosökande Getteröns naturreservat, Getterön, Hl (Mikael Nord)               
Snatterand Anas strepera  (Gadwall) 
2 ex rast Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Kricka Anas crecca  (Teal) 
30 ex rast Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
5 ex rast Trönninge ängar, Hl (Hannes Svennemyr)               
Vigg Aythya fuligula  (Tufted Duck) 
4 ex födosökande Påarp, Halmstad k:n, Hl (Hannes Svennemyr)               
Salskrake Mergus albellus  (Smew) 
2 honf födosökande Dammen, Getterön, Hl (Mikael Nord)               
Smådopping Tachybaptus ruficollis  (Little Grebe) 
2 ex födosökande Trönninge ängar, Hl (Hannes Svennemyr)               
Gråhäger Ardea cinerea  (Grey Heron) 
2 ex rast Östra våtmarken, Vallås, Snöstorp, Hl (Joakim Lindblom) tid: 09:45          
Havsörn Haliaeetus albicilla  (White-tailed Eagle) 
1 1K+ Tjolöholm, Hl (Peter Bengtsson, Sten-åke Carlsson) tid: 08:15-11:20               
3 2K födosökande Getteröns naturreservat, Getterön, Hl (Mikael Nord)          
Sparvhök Accipiter nisus  (Sparrowhawk) 
5 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
1 ex str S Tjolöholm, Hl (Peter Bengtsson, Sten-åke Carlsson) tid: 08:15-11:20               
Ormvråk Buteo buteo  (Buzzard) 
5 ex str S Tjolöholm, Hl (Peter Bengtsson, Sten-åke Carlsson) tid: 08:15-11:20               
Fjällvråk Buteo lagopus  (Rough-legged Buzzard) 
1 1K str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Pilgrimsfalk Falco peregrinus  (Peregrine Falcon) 
1 1K hona födosökande Getteröns naturreservat, Getterön, Hl (Mikael Nord)               
Sothöna Fulica atra  (Coot) 
8 ex födosökande Påarp, Halmstad k:n, Hl (Hannes Svennemyr)               
Kärrsnäppa Calidris alpina  (Dunlin) 
50 ex rast Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Enkelbeckasin Gallinago gallinago  (Snipe) 
2 ex Rödskär, Träslöv, Hl (Håkan Sivencrona m.fl.)               
Storspov Numenius arquata  (Curlew) 
2 ex rast Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Tordmule Alca torda  (Razorbill) 
1 ex Rödskär, Träslöv, Hl (Håkan Sivencrona m.fl.)               
Skogsduva Columba oenas  (Stock Dove) 
1 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Ringduva Columba palumbus  (Wood Pigeon) 
80 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Turkduva Streptopelia decaocto  (Collared Dove) 
1 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Jorduggla Asio flammeus  (Short-eared Owl) 
1 ex rast Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40          
Större hackspett Dendrocopos major  (Great Spotted Woodpecker) 
1 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Trädlärka Lullula arborea  (Wood Lark) 
1 ex str S Tjolöholm, Hl (Peter Bengtsson, Sten-åke Carlsson) tid: 08:15-11:20               
Sånglärka Alauda arvensis  (Skylark) 
5 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Ängspiplärka Anthus pratensis  (Meadow Pipit) 
3 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Skärpiplärka Anthus petrosus  (Rock Pipit) 
1 ex Rödskär, Träslöv, Hl (Håkan Sivencrona m.fl.)               
Forsärla Motacilla cinerea  (Grey Wagtail) 
1 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Sädesärla Motacilla alba  (White Wagtail) 
1 ex Rödskär, Träslöv, Hl (Håkan Sivencrona m.fl.)               
Sidensvans Bombycilla garrulus  (Waxwing) 
11 ex rast Landabukten, Hl (Peter Bengtsson) tid: 12:00          
200 ex str S Rosenvägen, Bua, Varberg k:n, Hl (Johan Frölinghaus) tid: 10:30               
Gärdsmyg Troglodytes troglodytes  (Wren) 
1 ex Tjolöholm, Hl (Peter Bengtsson, Sten-åke Carlsson) tid: 08:15-11:20               
1 ex Kyvik, Kullavik, Släp, Kungsbacka k:n, Hl (Thomas Palholmen) tid: 07:00-08:00               
Björktrast Turdus pilaris  (Fieldfare) 
1070 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
470 ex str S Tjolöholm, Hl (Peter Bengtsson, Sten-åke Carlsson) tid: 08:15-11:20               
1 ex födosökande Kyvik, Kullavik, Släp, Kungsbacka k:n, Hl (Thomas Palholmen) tid: 07:00-08:00               
Rödvingetrast Turdus iliacus  (Redwing) 
180 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
300 ex str S Tjolöholm, Hl (Peter Bengtsson, Sten-åke Carlsson) tid: 08:15-11:20               
Svarthätta Sylvia atricapilla  (Blackcap) 
1 ex Rödskär, Träslöv, Hl (Håkan Sivencrona m.fl.)               
Gransångare Phylloscopus collybita  (Chiffchaff) 
3 ex Rödskär, Träslöv, Hl (Håkan Sivencrona m.fl.)               
Blåmes Parus caeruleus  (Blue Tit) 
43 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Korp Corvus corax  (Raven) 
4 ex stationär Tjolöholm, Hl (Peter Bengtsson, Sten-åke Carlsson) tid: 08:15-11:20               
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
275 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
10 ex födosökande Rosenvägen, Bua, Varberg k:n, Hl (Johan Frölinghaus) tid: 10:30-10:45               
Gråsparv Passer domesticus  (House Sparrow) 
100 ex födosökande Valvikavägen, Varberg k:n, Hl (Mikael Nord)          
Pilfink Passer montanus  (Tree Sparrow) 
5 ex födosökande Rosenvägen, Bua, Varberg k:n, Hl (Johan Frölinghaus) tid: 10:30-10:45               
Vinterhämpling Carduelis flavirostris  (Twite) 
2 ex rast Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
1 ex Rödskär, Träslöv, Hl (Håkan Sivencrona m.fl.)               
Mindre korsnäbb Loxia curvirostra  (Common Crossbill) 
11 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Domherre Pyrrhula pyrrhula  (Bullfinch) 
3 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Stenknäck Coccothraustes coccothraustes  (Hawfinch) 
2 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
Gulsparv Emberiza citrinella  (Yellowhammer) 
15 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 07:35-09:40               
10 ex Rödskär, Träslöv, Hl (Håkan Sivencrona m.fl.)               
Sävsparv Emberiza schoeniclus  (Reed Bunting) 
2 ex Rödskär, Träslöv, Hl (Håkan Sivencrona m.fl.)