NYHETER 
Vinterfåglar inpå knuten
2016-01-29 Sista helgen i januari, från 29 januari till 1 februari, går det bra att åter räkna fåglarna vid fågelbord och andra matningar, och rapportera. Läs mer...
Foto: Stig Fredriksson
Fågelcentralens kalender 2016
2015-11-02
Måndag 19/10 Australien
2015-10-16
» Äldre nyheter
» Tipsa oss om nyheter
     BILDER 
Senaste bilderna
» Halland

» Göteborg

» Bohuslän

» Gamla bildarkivet
     FORUM 
Senaste inläggen
2016-02-10 08:43:22
Fågelinventerare sökes (april-juni 2016)
(0 svar)
2016-02-07 19:10:37
Ekoskådning 2016
(48 svar)
2016-02-04 18:00:12
Sjöfågelinventering 6 februari
(6 svar)
» Gå till forumet
     TELEFONI 
Kustobsar Mobil
Lättladdade obsar för mobilen
www.kustobsar.se/mobil
     LÄNKAR 


Bohusläns Ornitologiska Förening


Getteröbutiken


Göteborgs Ornitologiska Förening


Hallands Ornitologiska Förening
     OBSERVATIONER 
Samtliga observationer nedan är hämtade från Artportalens rapportsystem för fåglar (Svalan).


» Rapportera observationer

» Läs mer om hur du rapporterar via Artportalen
JUBILEUMSJAKTEN 2012 - TOPPLISTAN

Du är väl med och tioårsjubilerar?
VAD HAR SETTS I NÄRHETEN?

Visa dagens/gårdagens observationer på karta
 TECKENFÖRKLARING
  Information om obsen
  Från C3 BMS   » MER INFO
  Intressant period
  Kräver blankett till Rk/Rrk
  Fler rapportörer
  Visa fler obsar
 Klicka på lokalnamn för info
 FYNDSTATUS
  Allmän/Mycket allmän
  Sparsam
  Regelbunden men sällsynt
  Oregelbunden (ej årlig)
  11-100 fynd i rapportomr.
  1-10 fynd i rapportomr.
  Förstafynd!
  Rymling/Ej spontan
Personliga inställningar för Startsidan
 Område 
 Filtrering 
För att kunna spara inställningarna krävs att du accepterar cookies.
» Läs mer om hur cookies används på Kustobsar «
GBG 300: Lokallarm via sms

Senaste nytt från GBG 300:s sms-system för lokallarm (kan även följas via @gbg300 på Twitter). För mer info om systemet se den här forumtråden eller gå med i Facebook-gruppen GBG 300.




Äldre obsar
Tisdag 9 februari  -  Måndag 8 februari  -  Söndag 7 februari
Onsdag 10 februari

 Bohuslän

Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
5 ex rast Bergs kile, Boh (Jan Johansson) tid: 12:50-14:35               
Svärta Melanitta fusca  (Velvet Scoter) 
2 honf stationär Bärby holme, Boh (Per Undeland) tid: 12:30-13:30          
Skäggdopping Podiceps cristatus  (Great Crested Grebe) 
1 ex rast Bärby holme, Boh (Per Undeland) tid: 12:30-13:30          
Blå kärrhök Circus cyaneus  () 
1 hane Solbacken, Boh (Anders Åberg) tid: 13:30               
Duvhök Accipiter gentilis  (Northern Goshawk) 
1 2K födosökande Trommekilen, Brofjorden, Boh (Anders Fransson) tid: 12:00          
Sparvhök Accipiter nisus  (Eurasian Sparrowhawk) 
1 hane födosökande Kode, Boh (Björn Dellming) tid: 08:15          
1 ad hane födosökande Holmen, Boh (Hans Petersson) tid: 13:00          
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
1 ex födosökande Trälebergs kile, Boh (Anders Fransson) tid: 10:30               
1 ex Solbacken, Boh (Anders Åberg) tid: 13:30               
1 ex förbifl. Ulvesund, Boh (Peter Strandvik) tid: 12:30               
Tretåig mås Rissa tridactyla  (Black-legged Kittiwake) 
1 2K rast Bärby holme, Boh (Per Undeland) tid: 12:30-13:30          
Sillgrissla Uria aalge  (Common Murre) 
1 ex rast Bärby holme, Boh (Per Undeland) tid: 12:30-13:30          
Tordmule Alca torda  (Razorbill) 
2 ex födosökande Bärby holme, Boh (Per Undeland) tid: 12:30-13:30          
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
2 ex Skälebräcke, Boh (Peter Strandvik) tid: 09:55               
Kungsfiskare Alcedo atthis  (Common Kingfisher) 
1 ex Kobbungen, Boh (Lars Åke Karlgren) tid: 11:30               
Spillkråka Dryocopus martius  (Black Woodpecker) 
1 ex förbifl. Älje-Porsens naturreservat, Uddevalla, Boh (Jan-Erik Johansson) tid: 12:30-13:00               
Mindre hackspett Dendrocopos minor  (Lesser Spotted Woodpecker) 
1 ex stationär Älje-Porsens naturreservat, Uddevalla, Boh (Jan-Erik Johansson) tid: 12:30-13:00               
Sånglärka Alauda arvensis  (Eurasian Skylark) 
3 ex str N Trälebergs kile, Boh (Anders Fransson) tid: 10:30               
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex rast Bergs kile, Boh (Jan Johansson) tid: 12:50-14:35               
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
12 ex Ängegärde, Boh (Peter Strandvik) tid: 10:30          
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
6 ex födosökande Buslätt, Boh (Lars Aspgren) tid: 11:54               
2 hane födosökande Holmen, Boh (Hans Petersson) tid: 13:00               
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
1 ex förbifl. Slingan, Boh (Per Undeland) tid: 12:30-13:30          
3 ex födosökande Karantänsgatan, Boh (Peter Strandvik) tid: 10:35          
Grönsiska Carduelis spinus  (Eurasian Siskin) 
20 ex födosökande Grebbestad, Boh (Thomas Carlsson) tid: 14:30               
3 ex Smedby, Boh (Gustav Vestin)               
1 ex födosökande Karantänsgatan, Boh (Peter Strandvik) tid: 10:35               
10 ex födosökande Älje-Porsens naturreservat, Uddevalla, Boh (Jan-Erik Johansson) tid: 12:30-13:00               
2 i par födosökande Holmen, Boh (Hans Petersson) tid: 13:00               
Mindre korsnäbb Loxia curvirostra  (Red Crossbill) 
2 ex förbifl. Bulid, Boh (Rune Hixén) tid: 09:20               
Större korsnäbb Loxia pytyopsittacus  (Parrot Crossbill) 
1 ex förbifl. Trälebergs kile, Boh (Anders Fransson) tid: 10:30               

 Göteborgstrakten

Sångsvan Cygnus cygnus  (Whooper Swan) 
2 ex Välen, Göteborg, Vg (Conny Palm) tid: 14:30-14:45               
4 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 13:50               
4 ex Hårssjön, Vg (Ove Ferling) tid: 12:25-13:10               
Vigg Aythya fuligula  (Tufted Duck) 
1 hane Bjöla småbåtshamn, Vg (Conny Palm) tid: 14:30-14:45               
3 ex Hårssjön, Vg (Ove Ferling) tid: 12:25-13:10               
Sparvhök Accipiter nisus  (Eurasian Sparrowhawk) 
1 ex förbifl. Krokegården, Askim, Vg (Conny Palm) tid: 13:20-14:15          
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
1 ex förbifl. Slättens hamn, Boh (Björn Dellming) tid: 08:30               
Rörhöna Gallinula chloropus  (Common Moorhen) 
2 ex Slottsskogen, Göteborg, Vg (Ola Wennberg)               
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
11 ex Hisingsparken, Vg (Fredrik Larsson) tid: 12:30-13:00               
1 ex Bjurslätt, Hisingen, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 15:00               
6 ex spel/sång Kungsparken, Göteborg, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 11:45-12:00               
1 ex Vasaparken, Göteborg, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 12:00-12:15               
2 ex Trädgårdsföreningen, Göteborg, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 10:45-11:30               
Kattuggla Strix aluco  (Tawny Owl) 
1 ex Slottsskogen, Göteborg, Vg (Ola Wennberg)               
1 ex stationär Trädgårdsföreningen, Göteborg, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 10:45-11:30          
Strömstare Cinclus cinclus  (White-throated Dipper) 
3 ex Grevedämmet, Mölndal, Vg (Ove Ferling) tid: 11:15-12:00               
Stjärtmes Aegithalos caudatus  (Long-tailed Bushtit) 
6 ex Hisingsparken, Vg (Fredrik Larsson) tid: 12:30-13:00               
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex födosökande Slättens hamn, Boh (Björn Dellming) tid: 08:30               
1 ex Torrekullamotet, Mölndal, Vg (Ove Ferling) tid: 10:30               
Gråkråka Corvus corone cornix  (Hooded Crow) 
2 ex Bjurslätt, Hisingen, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 15:00               
2 ex Kungsparken, Göteborg, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 11:45-12:00               
4 ex Vasaparken, Göteborg, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 12:00-12:15               
8 ex Trädgårdsföreningen, Göteborg, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 10:45-11:30               
7 ex Renströmsparken, Göteborg, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 12:30-12:45               
1 ex Hårssjön, Vg (Ove Ferling) tid: 12:25-13:10               
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
5 ex Hisingsparken, Vg (Fredrik Larsson) tid: 12:30-13:00               
40 ex födosökande Bjurslätt, Hisingen, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 15:00               
Bofink Fringilla coelebs  (Chaffinch) 
1 hane Krokegården, Askim, Vg (Conny Palm) tid: 13:20-14:15          
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
1 ex Slottsskogen, Göteborg, Vg (Ola Wennberg)               
Grönsiska Carduelis spinus  (Eurasian Siskin) 
5 ex Slottsskogen, Göteborg, Vg (Ola Wennberg)               
Stenknäck Coccothraustes coccothraustes  (Hawfinch) 
1 ex födosökande Kungsparken, Göteborg, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 11:45-12:00          
1 ex förbifl. Trädgårdsföreningen, Göteborg, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 10:45-11:30               

 Halland

Vigg Aythya fuligula  (Tufted Duck) 
40 ex Inre Kungsbackafjorden, Hl (Viktor Svedberg) tid: 10:00               
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
50 ex Näsbokrok, Ölmevalla, Hl (Viktor Svedberg) tid: 11:00-12:00               
Havsörn Haliaeetus albicilla  (White-tailed Eagle) 
4 2K Getteröns naturreservat, Hl (Mikael Nord)               
5 ex Stora gömslet, Hl (Lars Rejmell) tid: 12:00               
Fjällvråk Buteo lagopus  (Roughleg) 
1 2K stationär Lassaberget, Hl (Christer K. Andersson) tid: 12:54               
Storspov Numenius arquata  (Eurasian Curlew) 
2 ex födosökande Landabukten, Hl (Viktor Svedberg) tid: 10:30               
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
20 ex födosökande Valvikavägen, Hl (Mikael Nord)          
Svart rödstjärt Phoenicurus ochruros  (Black Redstart) 
1 hane rast Breviks ängar, Hl (Jan-Erik Pihl) tid: 14:30-15:00               
Skäggmes Panurus biarmicus  (Bearded Reedling) 
2 ex permanent revir Stora gömslet, Hl (Lars Rejmell) tid: 12:00               
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
200 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mikael Nord)               
12 ex rast Mosselyckan, Hl (Christer K. Andersson) tid: 12:50          
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
350 ex födosökande Valvikavägen, Hl (Mikael Nord)          
3 ex födosökande Thulegatan 26, Varberg, Hl (Margareta Wilhelmsson)               
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
9 ex rast Träslövsläge, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 15:00               
Grönsiska Carduelis spinus  (Eurasian Siskin) 
9 ex födosökande Thulegatan 26, Varberg, Hl (Margareta Wilhelmsson)               
Stenknäck Coccothraustes coccothraustes  (Hawfinch) 
1 ex rast Mosselyckan, Hl (Christer K. Andersson) tid: 12:50          
Snösparv Plectrophenax nivalis  (Snow Bunting) 
16 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mikael Nord)