NYHETER 
Torsdagar 14/7 – 15/9 Bohuslän/Breviks kile
2016-07-06 Vadarexkursioner med samling vid Radona (Getinge), Skärhamn kl 18. Läs mer...
Foto: Pia Österlund
Svartedalens dag
2016-05-17
Fågelskådningens dag 8/5
2016-04-14
» Äldre nyheter
» Tipsa oss om nyheter
     BILDER 
Senaste bilderna
» Halland

» Göteborg

» Bohuslän

» Gamla bildarkivet
     FORUM 
Senaste inläggen
2016-09-27 21:48:11
Ekoskådning 2016
(181 svar)
2016-09-26 11:32:23
Nu får det vara nog!
(0 svar)
2016-09-20 12:23:32
swarovski habicht sl 10x50
(1 svar)
» Gå till forumet
     TELEFONI 
Kustobsar Mobil
Lättladdade obsar för mobilen
www.kustobsar.se/mobil
     LÄNKAR 


Bohusläns Ornitologiska Förening


Getteröbutiken


Göteborgs Ornitologiska Förening


Hallands Ornitologiska Förening
     OBSERVATIONER 
Samtliga observationer nedan är hämtade från Artportalens rapportsystem för fåglar (Svalan).


» Rapportera observationer

» Läs mer om hur du rapporterar via Artportalen
JUBILEUMSJAKTEN 2012 - TOPPLISTAN

Du är väl med och tioårsjubilerar?
VAD HAR SETTS I NÄRHETEN?

Visa dagens/gårdagens observationer på karta
 TECKENFÖRKLARING
  Information om obsen
  Från C3 BMS   » MER INFO
  Intressant period
  Kräver blankett till Rk/Rrk
  Fler rapportörer
  Visa fler obsar
 Klicka på lokalnamn för info
 FYNDSTATUS
  Allmän/Mycket allmän
  Sparsam
  Regelbunden men sällsynt
  Oregelbunden (ej årlig)
  11-100 fynd i rapportomr.
  1-10 fynd i rapportomr.
  Förstafynd!
  Rymling/Ej spontan
Personliga inställningar för Startsidan
 Område 
 Filtrering 
För att kunna spara inställningarna krävs att du accepterar cookies.
» Läs mer om hur cookies används på Kustobsar «
GBG 300: Lokallarm via sms

Senaste nytt från GBG 300:s sms-system för lokallarm (kan även följas via @gbg300 på Twitter). För mer info om systemet se den här forumtråden eller gå med i Facebook-gruppen GBG 300.




Äldre obsar
Lördag 1 oktober  -  Fredag 30 september  -  Torsdag 29 september
Lördag 1 oktober

 Bohuslän

Ob. fisk-/silvertärna Sterna hirundo/paradisaea  () 
1 ex Tången (Område 6), Boh (gnm Lars Åke Karlgren)               
1 ex str S Klädesholmen, Boh (Håkan Johnsson, Nils-Erik Nilsson) tid: 07:15-09:30               
Ob. sillgrissla/tordmule Uria aalge/Alca torda  () 
50 ex förbifl. Flaket, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00          
10 ex str S Klädesholmen, Boh (Håkan Johnsson, Nils-Erik Nilsson) tid: 07:15-09:30          
Sädgås Anser fabalis  (Bean Goose) 
1 ex förbifl. Valnäs, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00-18:00          
Prutgås Branta bernicla  (Brant Goose) 
1 ex Skallen, Boh (Peter Hvass) tid: 07:30-11:30               
Vitkindad gås Branta leucopsis  (Barnacle Goose) 
1 ex rast Haby bukt, Boh (Ulf Lindell) tid: 11:00               
375 ex Orrevikskil, Boh (stefan karlsson) tid: 16:00               
20 ex rast Hunnebo lera, Boh (Hans Petersson, Kenneth Johansson) tid: 14:30               
40 ex rast Åbyfjorden, Boh (Hans Petersson, Kenneth Johansson) tid: 14:45               
8 ex rast Färlevfjorden, Boh (Hans Petersson, Kenneth Johansson) tid: 15:00               
79 ex str S Akzo Nobel, Boh (Stefan Oscarsson) tid: 08:10               
Bläsand Anas penelope  (Eurasian Wigeon) 
3 ex födosökande Valnäs tjärne, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00-18:00               
9 ex str S Hållö, Boh (Hans Petersson m.fl.) tid: 08:00-13:30               
5 ex rast Haby bukt, Boh (Ulf Lindell) tid: 11:00               
1 ex str S Grosshamn, Boh (Thomas Ring) tid: 07:30-12:00               
1 ex str S Klädesholmen, Boh (Håkan Johnsson, Nils-Erik Nilsson) tid: 07:15-09:30               
20 ex rast Östra kilen, Boh (Per Undeland, Ulf Jedborg) tid: 15:45-18:30               
8 ex rast Färlevfjorden, Boh (Hans Petersson, Kenneth Johansson) tid: 15:00               
120 ex Tofta kile, Boh (Peter Hvass)               
Snatterand Anas strepera  (Gadwall) 
12 ex Tofta kile, Boh (Peter Hvass)               
Kricka Anas crecca  (Eurasian Teal) 
8 ex Valnäs tjärne, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00-18:00               
12 ex rast Haby bukt, Boh (Ulf Lindell) tid: 11:00               
1 ex str S Klädesholmen, Boh (Håkan Johnsson, Nils-Erik Nilsson) tid: 07:15-09:30               
60 ex rast Östra kilen, Boh (Per Undeland, Ulf Jedborg) tid: 15:45-18:30          
10 ex rast Färlevfjorden, Boh (Hans Petersson, Kenneth Johansson) tid: 15:00               
50 ex Tofta kile, Boh (Peter Hvass)               
Stjärtand Anas acuta  (Northern Pintail) 
2 ex rast Östra kilen, Boh (Per Undeland, Ulf Jedborg) tid: 15:45-18:30               
9 ex Tofta kile, Boh (Peter Hvass)               
Skedand Anas clypeata  (Northern Shoveler) 
3 ex födosökande Valnäs tjärne, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00-18:00               
2 ex Tofta kile, Boh (Peter Hvass)               
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
1000 ex Svartehällorna, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00          
30 ex Valnäsbukten, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00-18:00               
200 ex str Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
30 ex str S Haby bukt, Boh (Ulf Lindell) tid: 11:00               
Sjöorre Melanitta nigra  (Black Scoter) 
14 ex förbifl. Flaket, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
10 ex str S Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
8 ex str S Härön, Boh (Lasse Svensson, Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00               
4 ex Skallen, Boh (Peter Hvass) tid: 07:30-11:30               
Svärta Melanitta fusca  (Velvet Scoter) 
5 ex str S Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
3 ex Skallen, Boh (Peter Hvass) tid: 07:30-11:30               
Smålom Gavia stellata  (Red-throated Loon) 
1 ex str N Grosshamn, Boh (Thomas Ring) tid: 07:30-12:00               
1 ex str S Klädesholmen, Boh (Håkan Johnsson, Nils-Erik Nilsson) tid: 07:15-09:30               
1 ex Skallen, Boh (Peter Hvass) tid: 07:30-11:30               
Storlom Gavia arctica  (Black-throated Loon) 
1 ex str N Grosshamn, Boh (Thomas Ring) tid: 07:30-12:00               
1 ex str S Härön, Boh (Lasse Svensson, Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00               
Svartnäbbad islom Gavia immer  (Great Northern Loon) 
1 ex förbifl. Flaket, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00          
Skäggdopping Podiceps cristatus  (Great Crested Grebe) 
2 ex rast Östra kilen, Boh (Per Undeland) tid: 15:45-18:30          
Svarthakedopping Podiceps auritus  (Horned Grebe) 
1 ex förbifl. Flaket, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
Svartbrynad albatross Thalassarche melanophris  (Black-browed Albatross) 
1 ex str S Klädesholmen, Boh (Håkan Johnsson m.fl.) tid: 07:15-09:30          
Stormfågel Fulmarus glacialis  (Northern Fulmar) 
15 ex Svartehällorna, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00          
2 ex str S Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
1 ex str S Grosshamn, Boh (Thomas Ring) tid: 07:30-12:00               
1 ex str S Härön, Boh (Lasse Svensson, Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00               
Grålira Puffinus griseus  (Sooty Shearwater) 
1 ex str SV Flaket, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00          
Mindre lira Puffinus puffinus  (Manx Shearwater) 
3 ex str S Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30          
1 ex str S Härön, Boh (Lasse Svensson, *Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00               
1 ex str S Klädesholmen, Boh (Nils-Erik Nilsson) tid: 09:30-11:15               
Havssula Morus bassanus  (Northern Gannet) 
450 ex Svartehällorna, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00          
30 ex förbifl. Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30          
1 5K+ str S Haby bukt, Boh (Ulf Lindell) tid: 11:00               
30 ex str S Grosshamn, Boh (Thomas Ring) tid: 07:30-12:00               
500 ex förbifl. Härön, Boh (Lasse Svensson, Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00          
400 ex str S Klädesholmen, Boh (Håkan Johnsson, Nils-Erik Nilsson) tid: 07:15-09:30          
40 ex Skallen, Boh (Peter Hvass) tid: 07:30-11:30               
Toppskarv Phalacrocorax aristotelis  (European Shag) 
23 ex förbifl. Flaket, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
15 ex förbifl. Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
5 ex födosökande Haby bukt, Boh (Ulf Lindell) tid: 11:00               
3 ex rast Småskären, Haby bukt, Boh (Ulf Lindell, Bodil Lindell) tid: 11:00          
3 ex stationär Grosshamn, Boh (Thomas Ring) tid: 07:30-12:00               
40 ex förbifl. Härön, Boh (Lasse Svensson, Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00               
Ägretthäger Egretta alba  (Great Egret) 
2 ex stationär Färlevfjorden, Boh (Hans Petersson, Kenneth Johansson) tid: 15:00               
Havsörn Haliaeetus albicilla  (White-tailed Eagle) 
1 1K+ Norums holme, Boh (Mats Raneström) tid: 13:20               
Blå kärrhök Circus cyaneus  () 
1 ad hane str S Härön, Boh (Lasse Svensson, Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00               
1 honf str S Klädesholmen, Boh (Håkan Johnsson, Nils-Erik Nilsson) tid: 07:15-09:30               
1 1K Skallen, Boh (Peter Hvass) tid: 07:30-11:30               
1 honf födosökande Åseby, Boh (Mats Raneström) tid: 14:30               
Sparvhök Accipiter nisus  (Eurasian Sparrowhawk) 
1 ex förbifl. Härön, Boh (Lasse Svensson, Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00               
1 ex str S Klädesholmen, Boh (Nils-Erik Nilsson) tid: 09:30-11:15               
1 ex Skallen, Boh (Peter Hvass) tid: 07:30-11:30               
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
1 ex födosökande Harestadslätten, Boh (Ingemar Bernhardsson) tid: 16:00          
Stenfalk Falco columbarius  (Merlin) 
1 honf str S Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
3 honf str S Härön, Boh (Lasse Svensson, Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00               
1 1K str S Klädesholmen, Boh (Håkan Johnsson, Nils-Erik Nilsson) tid: 07:15-09:30               
2 ex Skallen, Boh (Peter Hvass) tid: 07:30-11:30               
Pilgrimsfalk Falco peregrinus  (Peregrine Falcon) 
1 ex förbifl. Klädesholmen, Boh (Nils-Erik Nilsson) tid: 09:30-11:15               
Rörhöna Gallinula chloropus  (Common Moorhen) 
1 ex Tofta kile, Boh (Peter Hvass)               
Strandskata Haematopus ostralegus  (Eurasian Oystercatcher) 
1 ex rast Hållö, Boh (Hans Petersson m.fl.) tid: 08:00-13:30               
1 ex str S Klädesholmen, Boh (Håkan Johnsson, Nils-Erik Nilsson) tid: 07:15-09:30               
Ljungpipare Pluvialis apricaria  (European Golden Plover) 
1 ex förbifl. Valnäs, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00-18:00               
4 ex Skallen, Boh (Peter Hvass) tid: 07:30-11:30               
5 1K rast Tofta kile, Boh (Mats Ottoson m.fl.) tid: 13:45-15:00               
Kustpipare Pluvialis squatarola  (Grey Plover) 
2 ex födosökande Valnäs tjärne, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00-18:00               
2 ex förbifl. Hållö, Boh (Jan Johansson, Thomas Carlsson) tid: 12:15               
6 1K rast Östra kilen, Boh (Per Undeland, Ulf Jedborg) tid: 15:45-18:30               
Kustsnäppa Calidris canutus  (Red Knot) 
1 ex födosökande Härön, Boh (Lasse Svensson, Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00               
Sandlöpare Calidris alba  (Sanderling) 
1 1K förbifl. (ej säkert bestämd) Svartehällorna, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
1 ex rast Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
1 ex Skallen, Boh (Peter Hvass) tid: 07:30-11:30               
Kärrsnäppa Calidris alpina  (Dunlin) 
1 ex Valnäs tjärne, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00-18:00               
1 ex förbifl. Hållö, Boh (Hans Petersson m.fl.) tid: 08:00-13:30               
7 ex rast Haby bukt, Boh (Ulf Lindell) tid: 11:00          
2 ex str S Härön, Boh (Lasse Svensson, Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00               
17 ex rast Östra kilen, Boh (Per Undeland, Ulf Jedborg) tid: 15:45-18:30          
1 ex rast Tofta kile, Boh (Mats Ottoson m.fl.) tid: 13:45-15:00               
Dvärgbeckasin Lymnocryptes minimus  (Jack Snipe) 
1 ex Valnäs tjärne, Boh (Olof Kosterberg) tid: 18:00          
1 ex Mjölkekilen, Boh (Kåre Ström)          
Enkelbeckasin Gallinago gallinago  (Common Snipe) 
3 ex förbifl. Härön, Boh (Lasse Svensson, Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00               
8 ex Tofta kile, Boh (Peter Hvass)               
Dubbelbeckasin Gallinago media  (Great Snipe) 
1 ex (ej säkert bestämd) Valnäs, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00          
Myrspov Limosa lapponica  (Bar-tailed Godwit) 
1 1K rast Östra kilen, Boh (Per Undeland, Ulf Jedborg) tid: 15:45-18:30               
Svartsnäppa Tringa erythropus  (Spotted Redshank) 
1 ex Tofta kile, Boh (Peter Hvass)               
Rödbena Tringa totanus  (Common Redshank) 
1 ex rast Tofta kile, Boh (Mats Ottoson m.fl.) tid: 13:45-15:00               
Gluttsnäppa Tringa nebularia  (Common Greenshank) 
2 1K rast Västra kilen, Boh (Per Undeland, Ulf Jedborg) tid: 15:45-18:30               
Roskarl Arenaria interpres  (Ruddy Turnstone) 
2 ex födosökande Svartehällorna, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
Bredstjärtad labb Stercorarius pomarinus  (Pomarine Skua) 
2 ex str SV Flaket, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
Kustlabb Stercorarius parasiticus  () 
1 ex str S Grosshamn, Boh (Thomas Ring) tid: 07:30-12:00               
Fjällabb Stercorarius longicaudus  () 
1 ex str SV Flaket, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
Storlabb Stercorarius skua  (Great Skua) 
3 ex str SV Flaket, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
2 ex förbifl. Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30          
3 ex str S Grosshamn, Boh (Thomas Ring) tid: 07:30-12:00          
1 ex födosökande Klädesholmen, Boh (Nils-Erik Nilsson) tid: 09:30-11:15          
Silltrut Larus fuscus  (Lesser Black-backed Gull) 
2 ad förbifl. Svartehällorna, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
15 ex Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
10 ex str S Grosshamn, Boh (Thomas Ring) tid: 07:30-12:00               
10 ex str S Klädesholmen, Boh (Håkan Johnsson, Nils-Erik Nilsson) tid: 07:15-09:30          
Tretåig mås Rissa tridactyla  (Black-legged Kittiwake) 
7 ex Mattesbrottet, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
1 ex Skallen, Boh (Peter Hvass) tid: 07:30-11:30               
Silvertärna Sterna paradisaea  (Arctic Tern) 
1 1K str S Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
1 ex str S Grosshamn, Boh (Thomas Ring) tid: 07:30-12:00               
1 ex Skallen, Boh (Peter Hvass) tid: 07:30-11:30               
Fisktärna Sterna hirundo  (Common Tern) 
2 ex str S Grosshamn, Boh (Thomas Ring) tid: 07:30-12:00               
Sillgrissla Uria aalge  (Common Murre) 
5 ex förbifl. Ankarskär, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
10 ex str S Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
3 ex str S Härön, Boh (Lasse Svensson, Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00               
3 ex str S Klädesholmen, Boh (Nils-Erik Nilsson) tid: 09:30-11:15               
1 ex rast Säby ö, Boh (Per Undeland) tid: 15:45-18:30          
Tordmule Alca torda  (Razorbill) 
3 ex förbifl. Ankarskär, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
5 ex str S Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
Tobisgrissla Cepphus grylle  (Black Guillemot) 
1 ad förbifl. Hummerskär, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
8 ex str S Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
Lunnefågel Fratercula arctica  (Atlantic Puffin) 
2 ex förbifl. Flaket, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00          
1 ex str N Klädesholmen, Boh (Nils-Erik Nilsson) tid: 09:30-11:15               
1 ex Skallen, Boh (Peter Hvass) tid: 07:30-11:30               
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
1 ex förbifl. Tofta kile, Boh (Mats Ottoson m.fl.) tid: 13:45-15:00               
Jorduggla Asio flammeus  (Short-eared Owl) 
1 ex förbifl. Valnäs, Boh (Olof Kosterberg) tid: 17:30          
Mindre hackspett Dendrocopos minor  (Lesser Spotted Woodpecker) 
1 ex lockläte Ranneberg, Boh (Per Undeland, Ulf Jedborg) tid: 15:45-18:30          
Sånglärka Alauda arvensis  (Eurasian Skylark) 
1 ex lockläte Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
1 ex lockläte Utäng, Boh (Per Undeland, Ulf Jedborg) tid: 15:45-18:30          
Ladusvala Hirundo rustica  (Barn Swallow) 
1 ex str S Hållö, Boh (Hans Petersson m.fl.) tid: 08:00-13:30               
10 ex födosökande Färlevfjorden, Boh (Hans Petersson, Kenneth Johansson) tid: 15:00               
Ängspiplärka Anthus pratensis  (Meadow Pipit) 
- ex förbifl. Svartehällorna, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
100 ex födosökande Valnäs tjärne, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00-18:00               
1000 ex str Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30          
15 ex rast Haby bukt, Boh (Ulf Lindell, Bodil Lindell) tid: 11:00          
10 ex rast Utäng, Boh (Per Undeland, Ulf Jedborg) tid: 15:45-18:30          
1 ex rast Färlevfjorden, Boh (Hans Petersson, Kenneth Johansson) tid: 15:00               
20 ex födosökande Tofta kile, Boh (Mats Ottoson m.fl.) tid: 13:45-15:00          
Skärpiplärka Anthus petrosus  (Rock Pipit) 
2 ex Svartehällorna, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
1 ex rast Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
8 ex rast Haby bukt, Boh (Ulf Lindell, Bodil Lindell) tid: 11:00          
1 ex födosökande Grosshamn, Boh (Thomas Ring) tid: 07:30-12:00               
Forsärla Motacilla cinerea  (Grey Wagtail) 
2 ex str S Hållö, Boh (Hans Petersson m.fl.) tid: 08:00-13:30               
Sädesärla Motacilla alba  (White Wagtail) 
2 ex Silltången, Boh (Olof Kosterberg) tid: 06:50               
3 ex rast Olsnäs, Boh (Christer Niklasson)               
Rödstjärt Phoenicurus phoenicurus  (Common Redstart) 
1 honf rast Haby (gården), Boh (Ulf Lindell, Bodil Lindell) tid: 11:00               
Stenskvätta Oenanthe oenanthe  (Northern Wheatear) 
2 ex rast Haby bukt, Boh (Ulf Lindell, Bodil Lindell) tid: 11:00               
2 1K födosökande Solbacken, Boh (Mats Raneström) tid: 14:30               
Skäggmes Panurus biarmicus  (Bearded Reedling) 
15 ex Tofta kile, Boh (Peter Hvass)               
Tofsmes Lophophanes cristatus  (European Crested Tit) 
2 ex födosökande Torreby tegelbruk, Boh (Lennart Hermansson) tid: 11:30-12:15               
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex Valnäs, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00          
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
38 ex förbifl. Svartehällorna, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
26 ex förbifl. Valnäs, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00-18:00               
12 ex förbifl. Tofta kile, Boh (Mats Ottoson m.fl.) tid: 13:45-15:00               
300 ex födosökande Solbacken, Boh (Mats Raneström) tid: 14:30               
Bofink Fringilla coelebs  (Chaffinch) 
2 ex förbifl. Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
4 ex lockläte Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
5 ex str S Härön, Boh (Lasse Svensson, Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00               
10 ex rast Strandskogen, Boh (Tommy Ek)          
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
4 ex födosökande Valnäs tjärne, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00-18:00          
1 ex lockläte Hållö, Boh (Hans Petersson) tid: 08:00-13:30               
6 ex förbifl. Haby bukt, Boh (Ulf Lindell, Bodil Lindell) tid: 11:00               
7 ex rast Grosshamn, Boh (Thomas Ring) tid: 07:30-12:00               
Hämpling Carduelis cannabina  (Common Linnet) 
2 ex födosökande Valnäs tjärne, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00-18:00               
2 ex förbifl. Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
Gråsiska Carduelis flammea  (Common Redpoll) 
12 ex förbifl. Hållö, Boh (Sara Elg m.fl.) tid: 08:00-13:30               
Stenknäck Coccothraustes coccothraustes  (Hawfinch) 
1 ex födosökande Södra Sjöritz 43, Boh (Lennart Hermansson) tid: 09:00               
Lappsparv Calcarius lapponicus  (Lapland Longspur) 
1 ex lockläte Hållö, Boh (Hans Petersson m.fl.) tid: 08:00-13:30               
1 ex str S Härön, Boh (Lasse Svensson, Petra Söderqvist) tid: 07:00-16:00               
Snösparv Plectrophenax nivalis  (Snow Bunting) 
4 ex förbifl. Svartehällorna, Boh (Olof Kosterberg) tid: 07:15-13:00               
4 ex str S Hållö, Boh (Hans Petersson) tid: 08:00-13:30               
Sävsparv Emberiza schoeniclus  (Reed Bunting) 
1 ex lockläte Silltången, Boh (Olof Kosterberg) tid: 06:50               
1 ex Valnäs tjärne, Boh (Olof Kosterberg) tid: 13:00-18:00               
1 ex lockläte Utäng, Boh (Per Undeland, Ulf Jedborg) tid: 15:45-18:30          
5 ex stationär Tofta kile, Boh (Mats Ottoson m.fl.) tid: 13:45-15:00               

 Göteborgstrakten

Ob. små-/storlom Gavia stellata/arctica  () 
1 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
Ob. sillgrissla/tordmule Uria aalge/Alca torda  () 
8 ex str S Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
45 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)               
1 ex Tången, Vg (Jan Mogol) tid: 09:59               
Turdustrastar Turdus  () 
5 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
Bofink/bergfink Fringilla  () 
50 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
660 ex str S Vrångö, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00          
5283 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
178 ex str S Hemmavid, Trolltjärn, Askims sn, Vg (Aimon Niklasson) tid: 08:15-09:15          
- ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 07:30-13:30          
Korsnäbbar Loxia  () 
1 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
Prutgås, underarten hrota Branta bernicla hrota  () 
1 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 11:00          
Bläsand Anas penelope  (Eurasian Wigeon) 
4 ex födosökande Västeräng, Boh (Thomas Karlsson) tid: 08:54-09:20               
18 ex förbifl. Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
2 ex Stora dammen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 14:30               
1 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
Kricka Anas crecca  (Eurasian Teal) 
1 ex Fågeldammen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 13:30               
Skedand Anas clypeata  (Northern Shoveler) 
1 honf Hjorthagen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 12:30          
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
300 ex rast Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
- ex Vrångö, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00          
Sjöorre Melanitta nigra  (Black Scoter) 
10 ex str S Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
1 ex förbifl. Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
Svärta Melanitta fusca  (Velvet Scoter) 
6 ex str NV Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
Smålom Gavia stellata  (Red-throated Loon) 
1 ex str S Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
Storlom Gavia arctica  (Black-throated Loon) 
4 ex str S Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
1 ex förbifl. Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält) tid: 07:00-13:00               
3 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
Havssula Morus bassanus  (Northern Gannet) 
60 ex förbifl. Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
1250 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält) tid: 07:00-13:00          
6 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
4 ex str S Vrångö, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00          
Bivråk Pernis apivorus  (European Honey Buzzard) 
1 1K str S Hyppeln, Boh (Christer Fält, Roger Eskilsson) tid: 11:20          
Brun kärrhök Circus aeruginosus  (Western Marsh Harrier) 
1 honf födosökande Lagmansholmen, Säve, Boh (Fredrik Lindqvist) tid: 10:30-10:50               
1 2K+ födosökande Hökälla, Hisingen, Boh (Fredrik Lindqvist) tid: 11:00-12:00               
Blå kärrhök Circus cyaneus  () 
1 ex str S Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb) tid: 07:30-19:30               
1 honf str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)               
2 honf str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
1 ex str S Stora rös, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00          
1 honf str V Stora Källö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 09:53               
1 honf födosökande Kalshed, Säve, Boh (Fredrik Lindqvist) tid: 11:00-12:00               
1 ex str S Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
Duvhök Accipiter gentilis  (Northern Goshawk) 
1 ad hona födosökande Västra begravningsplatsen, Göteborg, Vg (Stefan Svensson) tid: 07:50-14:10               
2 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 07:30-13:30               
Sparvhök Accipiter nisus  (Eurasian Sparrowhawk) 
2 ex str Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
5 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)               
11 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
1 ex förbifl. Stora rös, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00               
1 ex förbifl. Ganlet, Önnered, Göteborg, Vg (Stefan Svanberg)               
4 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
1 ex str S Hemmavid, Trolltjärn, Askims sn, Vg (Aimon Niklasson) tid: 08:15-09:15          
9 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 07:30-13:30               
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
5 ex Lagmansholmen, Säve, Boh (Fredrik Lindqvist) tid: 10:30-10:50               
9 ex str SO Kålsereds dammar, Boh (Magnus Persson) tid: 12:45-13:30               
9 ex Kalshed, Säve, Boh (Fredrik Lindqvist) tid: 11:00-12:00               
49 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00          
1 ex Hökälla, Hisingen, Boh (Fredrik Lindqvist) tid: 11:00-12:00               
133 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 07:30-13:30          
20 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00          
Fjällvråk Buteo lagopus  (Roughleg) 
2 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
Stenfalk Falco columbarius  (Merlin) 
2 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
1 honf str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 07:30-13:30          
Lärkfalk Falco subbuteo  (Eurasian Hobby) 
1 ex förbifl. (ej säkert bestämd) Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 07:30-13:30          
Pilgrimsfalk Falco peregrinus  (Peregrine Falcon) 
1 ex förbifl. Stora rös, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00               
Vattenrall Rallus aquaticus  (Water Rail) 
1 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00          
Rörhöna Gallinula chloropus  (Common Moorhen) 
1 ad Hisingsparken, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 15:15-17:15          
- ex Stora dammen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 14:30               
1 ad Backaplan, Hisingen, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 11:30-12:00          
Trana Grus grus  (Common Crane) 
3 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson) tid: 07:30-13:30          
Strandskata Haematopus ostralegus  (Eurasian Oystercatcher) 
4 ex str S Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
1 ex lockläte Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
Ljungpipare Pluvialis apricaria  (European Golden Plover) 
4 1K rast Kråkudden, Boh (Mats Ottoson m.fl.) tid: 09:00-12:00               
9 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)          
4 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 11:00               
1 ex rast Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson) tid: 07:30-13:30          
Kustpipare Pluvialis squatarola  (Grey Plover) 
5 ex rast Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
4 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)          
1 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson) tid: 07:30-13:30          
Sandlöpare Calidris alba  (Sanderling) 
1 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)               
Kärrsnäppa Calidris alpina  (Dunlin) 
5 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)          
2 ex rast Nötholmen, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00               
Brednäbbad simsnäppa Phalaropus fulicarius  (Red Phalarope) 
1 ex str S (ej säkert bestämd) Kråkudden, Boh (Erik Widuss) tid: 07:00-18:30          
Fjällabb Stercorarius longicaudus  () 
1 ex str S Kråkudden, Boh (Erik Widuss) tid: 07:00-18:30               
Storlabb Stercorarius skua  (Great Skua) 
1 ex Kråkudden, Boh (*Manne Strömbäck)               
3 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00          
Svarthuvad mås Larus melanocephalus  (Mediterranean Gull) 
1 1K förbifl. Kråkudden, Boh (Erik Widuss) tid: 07:00-18:30               
Silltrut Larus fuscus  (Lesser Black-backed Gull) 
1 ex förbifl. Kråkudden, Boh (Mats Ottoson m.fl.) tid: 09:00-12:00               
11 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält) tid: 07:00-13:00               
5 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
Tretåig mås Rissa tridactyla  (Black-legged Kittiwake) 
1 ad str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
Silvertärna Sterna paradisaea  (Arctic Tern) 
1 1K rast Önnereds hamn, Göteborg, Vg (Stefan Svanberg)          
Sillgrissla Uria aalge  (Common Murre) 
15 ex Kråkudden, Boh (Manne Strömbäck)               
11 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält) tid: 07:00-13:00               
1 ex förbifl. Lappesand, Boh (Thomas Karlsson) tid: 09:24-10:00               
Tordmule Alca torda  (Razorbill) 
6 ex förbifl. Kråkudden, Boh (Mats Ottoson m.fl.) tid: 09:00-12:00          
1 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)               
1 ex str S (ej säkert bestämd) Lotsutkiken, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00               
Tobisgrissla Cepphus grylle  (Black Guillemot) 
1 1K rast Kråkudden, Boh (Mats Ottoson m.fl.) tid: 09:00-12:00               
1 ex rast Stora rös, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00               
Skogsduva Columba oenas  (Stock Dove) 
1 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
10 ex Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
17 ex Vrångö, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00               
299 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
1 ex förbifl. Hemmavid, Trolltjärn, Askims sn, Vg (Aimon Niklasson) tid: 08:15-09:15               
1 ex Bjurslätt, Hisingen, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 09:00-10:00               
3 ex födosökande Överåsparken, Göteborg, Vg (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 08:36               
5 ex Heljered, Kållered, Vg (Tord Gustafsson)               
790 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 07:30-13:30               
30 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
Kattuggla Strix aluco  (Tawny Owl) 
1 ex Stugkullen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 14:00               
Spillkråka Dryocopus martius  (Black Woodpecker) 
1 ex lockläte Bubergsvägen 8, Vg (Staffan Larsson) tid: 08:30               
1 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
2 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 07:30-13:30               
Mindre hackspett Dendrocopos minor  (Lesser Spotted Woodpecker) 
2 ex stationär Västra begravningsplatsen, Göteborg, Vg (Stefan Svensson) tid: 07:50-14:10               
Trädlärka Lullula arborea  (Woodlark) 
4 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
1 ex str SV Ramberget, Hisingen, Vg (Lennart Torstensson) tid: 12:50               
Sånglärka Alauda arvensis  (Eurasian Skylark) 
1 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)               
2 ex str S Vrångö, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00          
2 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
10 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 07:30-13:30               
Berglärka Eremophila alpestris  (Horned Lark) 
1 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00          
Ladusvala Hirundo rustica  (Barn Swallow) 
1 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
5 ex str S Vrångö, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00               
5 ex födosökande Nötholmen, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00               
5 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 07:30-13:30               
Trädpiplärka Anthus trivialis  (Tree Pipit) 
1 ex str S Stora rös, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00               
2 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
Ängspiplärka Anthus pratensis  (Meadow Pipit) 
1000 ex str S Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
5500 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält) tid: 07:00-13:00          
200 ex str Lappesand, Boh (Thomas Karlsson) tid: 09:24-10:00               
25 ex str Burö sund, Boh (Thomas Karlsson) tid: 08:54-09:20               
15 ex str Stuvö, Boh (Thomas Karlsson) tid: 10:30-10:45               
15 ex str Fotö, Boh (Thomas Karlsson) tid: 10:16-10:25               
5 ex str Hälsö hamn, Boh (Thomas Karlsson) tid: 08:54-09:20               
6000 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40          
350 ex str S Vrångö, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00          
50 ex rast Ganlet, Önnered, Göteborg, Vg (Stefan Svanberg)               
554 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
15 ex str S Järnbrott, Göteborg, Vg (Jan Mogol) tid: 07:45               
52 ex str S Hemmavid, Trolltjärn, Askims sn, Vg (Aimon Niklasson) tid: 08:15-09:15               
5 ex lockläte Heljered, Kållered, Vg (Tord Gustafsson)               
300 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00          
Rödstrupig piplärka Anthus cervinus  (Red-throated Pipit) 
1 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)          
Skärpiplärka Anthus petrosus  (Rock Pipit) 
2 ex rast Kråkudden, Boh (Mats Ottoson m.fl.) tid: 09:00-12:00               
Forsärla Motacilla cinerea  (Grey Wagtail) 
3 ex Kråkudden, Boh (Manne Strömbäck)               
14 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)               
1 ex lockläte Lappesand, Boh (Thomas Karlsson) tid: 09:24-10:00               
3 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
6 ex str S Vrångö, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00          
1 ex str SV Nötholmen, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00               
9 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
1 ex Hjorthagen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 12:30               
1 ex rast Ekdalavägen, Vg (Fredrik Andersson) tid: 16:02-16:08          
Sädesärla Motacilla alba  (White Wagtail) 
1 ex str S Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
1 ex Bratten, Vg (Jan Mogol) tid: 09:45               
5 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
2 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 07:30-13:30               
1 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
Järnsparv Prunella modularis  (Dunnock) 
3 ex Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)               
1 ex lockläte Stuvö, Boh (Thomas Karlsson) tid: 10:30-10:45               
1 ex Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
12 ex str S Vrångö, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00          
4 ex Ganlet, Önnered, Göteborg, Vg (Stefan Svanberg)               
21 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
1 ex str S Järnbrott, Göteborg, Vg (Jan Mogol) tid: 07:45               
4 ex str S Hemmavid, Trolltjärn, Askims sn, Vg (Aimon Niklasson) tid: 08:15-09:15               
1 ex lockläte Heljered, Kållered, Vg (Tord Gustafsson)               
Stenskvätta Oenanthe oenanthe  (Northern Wheatear) 
1 ex Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)               
Taltrast Turdus philomelos  (Song Thrush) 
1 ex lockläte Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
Dubbeltrast Turdus viscivorus  (Mistle Thrush) 
1 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
1 ex lockläte Heljered, Kållered, Vg (Tord Gustafsson)               
Ärtsångare Sylvia curruca  (Lesser Whitethroat) 
1 ex lockläte Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
Svarthätta Sylvia atricapilla  (Eurasian Blackcap) 
2 ex Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)               
1 hane födosökande Ganlet, Önnered, Göteborg, Vg (Stefan Svanberg)               
1 hona Ödledammen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 11:00               
Gransångare Phylloscopus collybita  (Common Chiffchaff) 
8 ex Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält) tid: 07:00-13:00               
1 ex lockläte Stuvö, Boh (Thomas Karlsson) tid: 10:30-10:45               
1 ex Bälvik, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
5 ex födosökande Sydudden, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00               
1 ex födosökande Fiskebäck, Göteborg, Vg (Stefan Svanberg)               
3 ex födosökande Sjöbacken, Göteborg, Vg (Stefan Svanberg)               
1 ex rast Önnereds hamn, Göteborg, Vg (Stefan Svanberg)               
10 ex födosökande Ganlet, Önnered, Göteborg, Vg (Stefan Svanberg)          
1 ex spel/sång Västra Klare mosse, Boh (Märtha Boström) tid: 10:30               
10 ex rast Västra begravningsplatsen, Göteborg, Vg (Stefan Svensson) tid: 07:50-14:10               
2 ex Hisingsparken, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 15:15-17:15               
1 ex spel/sång Hemmavid, Trolltjärn, Askims sn, Vg (Aimon Niklasson) tid: 08:15-09:15               
2 ex Heljered, Kållered, Vg (Tord Gustafsson)               
1 ex lockläte Blacktjärnsgatan, Vg (Peter Strandvik) tid: 07:50               
Stjärtmes Aegithalos caudatus  (Long-tailed Bushtit) 
5 ex förbifl. Björkö, Boh (Kristoffer Lager)               
4 ex Skärvallsberget, Göteborg, Vg (Marianne Ohlander) tid: 15:30               
32 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00          
3 ex Heljered, Kållered, Vg (Tord Gustafsson)               
Tofsmes Lophophanes cristatus  (European Crested Tit) 
1 ex lockläte Ganlet, Önnered, Göteborg, Vg (Stefan Svanberg)          
2 ex Västra begravningsplatsen, Göteborg, Vg (Stefan Svensson) tid: 07:50-14:10               
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
Gråkråka Corvus corone cornix  (Hooded Crow) 
5 ex Vrångö, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00          
5 ex Hisingsparken, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 15:15-17:15               
4 ex förbifl. Hemmavid, Trolltjärn, Askims sn, Vg (Aimon Niklasson) tid: 08:15-09:15               
1 ex Backaplan, Hisingen, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 11:30-12:00               
2 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Lars Persson) tid: 12:00-13:15               
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
- ex Kråkudden, Boh (Manne Strömbäck)               
300 ex födosökande Lappesand, Boh (Thomas Karlsson) tid: 09:24-10:00               
15 ex str Burö sund, Boh (Thomas Karlsson) tid: 08:54-09:20               
40 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
20 ex str Stora rös, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00          
7 ex str S Stora Mosskullen, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 09:50               
20 ex förbifl. Ganlet, Önnered, Göteborg, Vg (Stefan Svanberg)               
8 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
1 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
Bofink Fringilla coelebs  (Chaffinch) 
- ex Kråkudden, Boh (*Manne Strömbäck)               
20 ex förbifl. Lappesand, Boh (Thomas Karlsson) tid: 09:24-10:00               
3 ex rast Bälvik, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
5 ex Hisingsparken, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 15:15-17:15               
1 ex Backaplan, Hisingen, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 11:30-12:00               
6 ex str S Barrskogsgatan 9, Vg (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 08:22-08:31               
100 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00          
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
5 ex förbifl. Lappesand, Boh (Thomas Karlsson) tid: 09:24-10:00               
1 ex lockläte Stuvö, Boh (Thomas Karlsson) tid: 10:30-10:45               
2 ex rast Bälvik, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
- ex Vrångö, Vg (Johan Ennerfelt)          
20 ex födosökande Hisingsparken, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 15:15-17:15          
1 ex str S Järnbrott, Göteborg, Vg (Jan Mogol) tid: 07:45               
5 ex str S Hemmavid, Trolltjärn, Askims sn, Vg (Aimon Niklasson) tid: 08:15-09:15               
1 ex str S Barrskogsgatan 9, Vg (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 08:22-08:31               
1 ex lockläte Heljered, Kållered, Vg (Tord Gustafsson)               
10 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 07:30-13:30          
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
1 ex str S Lotsutkiken, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00               
2 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
Grönsiska Carduelis spinus  (Eurasian Siskin) 
- ex lockläte Kråkudden, Boh (Adam Stålnäbb, Samuel Wivstad) tid: 07:30-19:30               
18 ex str S Vrångö, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00          
1 ex födosökande Klare mosse, Vg (Märtha Boström) tid: 09:55               
89 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
3 ex Hisingsparken, Vg (Bo Brinkhoff) tid: 15:15-17:15               
2 ex förbifl. Hemmavid, Trolltjärn, Askims sn, Vg (Aimon Niklasson) tid: 08:15-09:15          
4 ex Heljered, Kållered, Vg (Tord Gustafsson)               
2 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
Hämpling Carduelis cannabina  (Common Linnet) 
32 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)               
2 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
1 ex str S Stora rös, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00               
1 ex rast Nötholmen, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00               
5 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
4 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 07:30-13:30               
Gråsiska Carduelis flammea  (Common Redpoll) 
4 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
4 ex lockläte Hemmavid, Trolltjärn, Askims sn, Vg (Aimon Niklasson) tid: 08:15-09:15               
Brunsiska Carduelis flammea cabaret  (Lesser Redpoll) 
2 ex födosökande Ganlet, Önnered, Göteborg, Vg (Stefan Svanberg)               
1 ex Backaplan, Hisingen, Boh (Bo Brinkhoff) tid: 11:30-12:00               
Stenknäck Coccothraustes coccothraustes  (Hawfinch) 
9 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
Lappsparv Calcarius lapponicus  (Lapland Longspur) 
1 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)               
1 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00          
Sävsparv Emberiza schoeniclus  (Reed Bunting) 
7 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson, Christer Fält)               
3 ex lockläte Lappesand, Boh (Thomas Karlsson) tid: 09:24-10:00               
20 ex str S Vargö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Jan Mogol) tid: 10:05-15:40               
16 ex str S Vrångö, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00          
8 ex rast Nötholmen, Vg (Johan Ennerfelt, Robert Ennerfelt) tid: 08:43-13:00          
21 ex str S obsberget, Vg (Stefan Svensson) tid: 08:00-14:00               
5 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 07:30-13:30               
1 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               

 Halland

Grågås X kanadagås Anser anser X branta canadensis  (Greylag Goose x Canada Goose) 
1 ex rast Trönninge ängar, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 10:30-12:00               
Bofink/bergfink Fringilla  () 
500 ex str S Låddholmsviken, Hl (Hans Wahlberg) tid: 07:45-09:30               
400 ex rast Råöslätten, Onsala, Hl (Hans Wahlberg) tid: 10:00-12:45               
42700 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20          
Sångsvan Cygnus cygnus  (Whooper Swan) 
1 ad stationär Löftaåns mynning, Hl (Carl-Ivar Hagman) tid: 11:00-11:45          
3 ex rast Särdals våtmark, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 14:00-14:30               
Sädgås Anser fabalis  (Bean Goose) 
4 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Sädgås, underarten rossicus Anser fabalis rossicus  () 
3 ex rast Trönninge ängar, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 10:30-12:00               
Bläsgås Anser albifrons  (Greater White-fronted Goose) 
1 ex rast Trönninge ängar, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 10:30-12:30               
Vitkindad gås Branta leucopsis  (Barnacle Goose) 
50 ex Hjälms våtmark, Hl (Lars Persson) tid: 08:30-11:30               
200 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
730 ex rast Galtabäcks fågeltorn, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 15:10-16:10               
35 ex rast Morups Tånge, Hl (Anders Forslund) tid: 11:00-17:00               
35 ex rast Korshamn, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:56-14:58               
- ex rast Trönninge ängar, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 10:30-12:00               
Bläsand Anas penelope  (Eurasian Wigeon) 
160 ex rast Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön)               
20 ex Bassängen, Hl (Britta Svensson) tid: 09:40-11:10               
4 ex rast Morups Tånge, Hl (Anders Forslund) tid: 11:00-17:00               
20 ex rast Korshamn, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 08:00-09:30               
- ex rast Trönninge ängar, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 10:30-12:00               
6 ex Klarningen, Hl (Phil Benstead) tid: 07:30               
Snatterand Anas strepera  (Gadwall) 
2 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
Kricka Anas crecca  (Eurasian Teal) 
- ex Hjälms våtmark, Hl (Lars Persson) tid: 08:30-11:30               
68 ex rast Löftaåns mynning, Hl (Carl-Ivar Hagman) tid: 11:00-11:45               
70 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
73 ex rast Källstorps våtmark, väster, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 12:10-13:00               
40 ex rast Klarningen, Hl (Mats Ljunggren) tid: 11:50-12:20               
Stjärtand Anas acuta  (Northern Pintail) 
4 honf rast Björnhults våtmark, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 10:45-11:45               
Skedand Anas clypeata  (Northern Shoveler) 
12 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
22 ex rast Dammen, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 16:40-17:00               
3 honf rast Trönninge ängar, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 10:30-12:00               
5 ex rast Larssons våtmark, Hl (Johan Tufvesson) tid: 08:30-08:45               
7 ex Klarningen, Hl (Phil Benstead) tid: 07:30               
Vigg Aythya fuligula  (Tufted Duck) 
2 ex rast Glommens sten, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 06:30-10:30               
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
40 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
35 ex rast Glommens sten, Hl (Anders Forslund) tid: 07:00-10:30               
- ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
6 ex Ringmärkardungen, Hl (Ulf Ekström) tid: 07:30-12:00               
Sjöorre Melanitta nigra  (Black Scoter) 
3 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45          
4 ex rast Glommens sten, Hl (Anders Forslund) tid: 07:00-10:30               
- ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
Svärta Melanitta fusca  (Velvet Scoter) 
- ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
2 ex förbifl. Laxvik, Hl (Johan Tufvesson) tid: 06:40-08:05               
Smålom Gavia stellata  (Red-throated Loon) 
3 ex str S Glommens sten, Hl (Anders Forslund) tid: 07:00-10:30               
1 ex str N Laxvik, Hl (Johan Tufvesson) tid: 06:40-08:05          
Storlom Gavia arctica  (Black-throated Loon) 
1 ex str S Glommens sten, Hl (Anders Forslund) tid: 07:00-10:30               
Smådopping Tachybaptus ruficollis  (Little Grebe) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
3 ex rast Björnhults våtmark, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 10:45-11:45               
Skäggdopping Podiceps cristatus  (Great Crested Grebe) 
5 ex Fågeltornsviken, Hl (Staffan Valinder m.fl.) tid: 09:00-10:30               
1 ex rast Korshamn, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:56-14:58               
1 ex rast Skallkroken, Hl (Julius Grantén m.fl.)          
Stormfågel Fulmarus glacialis  (Northern Fulmar) 
2 ex str S Glommens sten, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 06:30-10:30               
Havssula Morus bassanus  (Northern Gannet) 
7 ex str S Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45          
40 ex förbifl. Glommens sten, Hl (Anders Forslund) tid: 07:00-10:30               
61 ex str S Morups Tånges fyr, Hl (Jörgen Fagerblom) tid: 07:00-10:30               
5 ex födosökande Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
1 ex Ringmärkardungen, Hl (Henrik Ryttergard, Kristin Lundquist) tid: 08:30-09:00               
15 ex stationär Laxvik, Hl (Johan Tufvesson) tid: 06:40-08:05          
1 1K förbifl. Gullbrannareservatet, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 08:00-09:30          
Toppskarv Phalacrocorax aristotelis  (European Shag) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45          
2 1K str S Morups Tånges fyr, Hl (Jörgen Fagerblom) tid: 07:00-10:30               
3 ex stationär Morups Tånge, Hl (Anders Forslund) tid: 11:00-17:00               
3 ex rast Karet, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 11:00               
Bivråk Pernis apivorus  (European Honey Buzzard) 
1 ex Grötvik, Hl (Sophia Hellersteth) tid: 10:29               
1 ex Grötvik, ringmärkardungen, Hl (Börje Andersson) tid: 09:10-11:41               
1 ex str Ringmärkardungen, Hl (Bengt Andersson) tid: 07:30-12:00               
3 1K str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20          
Röd glada Milvus milvus  (Red Kite) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
1 ex förbifl. Naturstigen, Hl (Stefan Hage)               
1 ex Lindhov, Lindberg, Hl (Jan Wahlberg) tid: 14:30               
3 ex str Modellflygplatsen, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 11:30               
2 ex förbifl. Björnhults våtmark, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 10:45-11:45               
1 ex födosökande Årstad, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:17-10:24               
1 ex födosökande Hjuleberg, Abild, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:30-12:30               
3 ex str SO Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
2 ex Grötvik, ringmärkardungen, Hl (Börje Andersson) tid: 09:10-11:41               
3 ex Ringmärkardungen, Hl (Ulf Ekström) tid: 07:30-12:00               
11 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Havsörn Haliaeetus albicilla  (White-tailed Eagle) 
1 ad förbifl. Löftaåns mynning, Hl (Carl-Ivar Hagman) tid: 11:00-11:45          
3 ex rast Fågeltornsparkeringen, Hl (Britta Svensson) tid: 09:40-11:10               
2 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
1 ex födosökande Trönninge ängar, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 10:30-12:30          
Brun kärrhök Circus aeruginosus  (Western Marsh Harrier) 
2 ex Hjälms våtmark, Hl (Lars Persson) tid: 08:30-11:30               
1 ex Klarningen, Hl (Phil Benstead) tid: 07:30               
Blå kärrhök Circus cyaneus  () 
1 honf str S Fjärehals, Onsala, Hl (Hans Wahlberg) tid: 13:00-14:30               
2 ex Hjälms våtmark, Hl (Lars Persson) tid: 08:30-11:30               
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
3 ex str Modellflygplatsen, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 11:30               
1 honf förbifl. Björnhults våtmark, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 10:45-11:45               
1 ad hane födosökande Gödastorp, Skrea, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 09:58-10:12          
1 honf födosökande Hjuleberg, Abild, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:30-12:30               
1 ex Grötvik, ringmärkardungen, Hl (Börje Andersson) tid: 09:10-11:41               
1 ex Ringmärkardungen, Hl (Ulf Ekström) tid: 07:30-12:00               
1 ex str SO Rotorp, Hl (Kurt Smedberg)               
Duvhök Accipiter gentilis  (Northern Goshawk) 
1 ad hona födosökande Hjuleberg, Abild, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:30-12:30               
Sparvhök Accipiter nisus  (Eurasian Sparrowhawk) 
1 ex förbifl. Fjärehals, Onsala, Hl (Hans Wahlberg) tid: 13:00-14:30               
1 ex str S Låddholmsviken, Hl (Hans Wahlberg) tid: 07:45-09:30               
1 ex förbifl. Råöslätten, Onsala, Hl (Hans Wahlberg) tid: 10:00-12:45               
2 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
2 ex str S Lerjan, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 09:00-11:40               
2 ex str S Glommens sten, Hl (Anders Forslund) tid: 07:00-10:30               
1 ex förbifl. Morups Tånges fyr, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 09:45-10:15               
1 ex födosökande Hjuleberg, Abild, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:30-12:30               
15 ex str SO Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
- ex Grötvik, ringmärkardungen, Hl (Börje Andersson) tid: 09:10-11:41               
5 ex Ringmärkardungen, Hl (Ulf Ekström) tid: 07:30-12:00               
10 ex str SO Rotorp, Hl (Kurt Smedberg)               
1 ex Klarningen, Hl (Phil Benstead) tid: 07:30               
10 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
1 ex förbifl. Fjärehals, Onsala, Hl (Hans Wahlberg) tid: 13:00-14:30               
8 ex födosökande Råöslätten, Onsala, Hl (Hans Wahlberg) tid: 10:00-12:45               
2 ex Fågeltornsviken, Hl (Staffan Valinder m.fl.) tid: 09:00-10:30               
3 ex Hjälms våtmark, Hl (Lars Persson) tid: 08:30-11:30               
1 ex förbifl. Löftaåns mynning, Hl (Carl-Ivar Hagman) tid: 11:00-11:45          
1 ex Håleklev, Fjärås, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 15:50               
1 ex Stocken, Stråvalla, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 09:10          
- ex förbifl. Fågeltornsparkeringen, Hl (Britta Svensson) tid: 09:40-11:10               
1 ex Balg, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 15:34               
1 ex Munkån, E6:an, Lindberg, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 09:24               
1 ex förbifl. Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
1 ex Bryntebo, Morup, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 15:03               
10 ex str Modellflygplatsen, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 11:30               
1 ex Långåsavfarten E6, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 09:47          
20 ex Björnhults våtmark, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 10:45-11:45               
5 ex födosökande Hjuleberg, Abild, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:30-12:30               
30 ex str SO Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
19 ex Grötvik, ringmärkardungen, Hl (Börje Andersson) tid: 09:10-11:41               
- ex Ringmärkardungen, Hl (Ulf Ekström) tid: 07:30-12:00               
301 ex str SO Rotorp, Hl (Kurt Smedberg)               
4 ex förbifl. Trönninge ängar, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 10:30-12:30               
154 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20          
Fjällvråk Buteo lagopus  (Roughleg) 
1 ex Fågeltornsviken, Hl (Staffan Valinder m.fl.) tid: 09:00-10:30               
1 ex str Modellflygplatsen, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 11:30               
2 1K födosökande Hjuleberg, Abild, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:30-12:30               
1 ex str SO Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
1 ex str SO Rotorp, Hl (Kurt Smedberg)               
Stenfalk Falco columbarius  (Merlin) 
1 ex str S Lerkil, Hl (Hans Wahlberg) tid: 09:35               
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
1 ex str S Lerjan, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 09:00-11:40               
3 ex str S Glommens sten, Hl (Anders Forslund) tid: 07:00-10:30               
1 ex rast Korshamn, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 11:00               
1 ex födosökande Modellflygplatsen, Hl (Jörgen Fagerblom)               
1 ex förbifl. Björnhults våtmark, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:13-13:42               
1 ex str S Skälvik, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 09:00-11:15               
1 ex str Grötvik, Hl (Marianne Johansson, Erik Johansson)               
1 ex Ringmärkardungen, Hl (Ulf Ekström) tid: 07:30-12:00               
2 ex str S Laxvik, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 08:00-09:30               
2 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Lärkfalk Falco subbuteo  (Eurasian Hobby) 
1 ex Hjälms våtmark, Hl (Lars Persson) tid: 08:30-11:30               
1 ex födosökande Särdals våtmark, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 14:00-14:30               
1 ex str SO Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
1 ex str Ringmärkardungen, Hl (Billy Johansson) tid: 08:18               
Pilgrimsfalk Falco peregrinus  (Peregrine Falcon) 
1 ex str S Låddholmsviken, Hl (Hans Wahlberg) tid: 07:45-09:30               
1 ex Fågeltornsviken, Hl (Staffan Valinder m.fl.) tid: 09:00-10:30          
2 ex rast Fågeltornsparkeringen, Hl (Britta Svensson) tid: 09:40-11:10               
2 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
1 1K förbifl. Lerjan, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 09:00-11:40               
1 ex str S Glommens sten, Hl (Anders Forslund) tid: 07:00-10:30               
1 ex födosökande Rosendal, Morup, Hl (Mats Axelson) tid: 10:30               
2 1K födosökande Morups Tånges fyr, Hl (Jörgen Fagerblom) tid: 07:00-10:30               
1 ex födosökande Källstorps våtmark, väster, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 12:10-13:00               
1 ad förbifl. Påarp, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 08:00-09:30          
1 ad födosökande Larssons våtmark, Hl (Johan Tufvesson) tid: 08:30-08:45          
Rörhöna Gallinula chloropus  (Common Moorhen) 
2 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
Trana Grus grus  (Common Crane) 
2 ex förbifl. Fågeltornsviken, Hl (Staffan Valinder m.fl.) tid: 09:00-10:30               
350 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
10 ex förbifl. Källstorps våtmark, väster, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 12:10-13:00               
16 ex str SO Rotorp, Hl (Kurt Smedberg)               
2 ex Klarningen, Hl (Phil Benstead) tid: 07:30               
15 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Strandskata Haematopus ostralegus  (Eurasian Oystercatcher) 
2 ex rast Galtabäcks fågeltorn, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 15:10-16:10               
1 ex rast Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
Större strandpipare Charadrius hiaticula  (Common Ringed Plover) 
11 ex rast Löftaåns mynning, Hl (Carl-Ivar Hagman) tid: 11:00-11:45               
3 ex rast Morups Tånge, Hl (Anders Forslund) tid: 11:00-17:00               
4 ex rast Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
5 ex rast Korshamn, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:56-14:58               
Ljungpipare Pluvialis apricaria  (European Golden Plover) 
4 ex str S Låddholmsviken, Hl (Hans Wahlberg) tid: 07:45-09:30               
20 ex rast Flygfältet, Hl (Britta Svensson) tid: 09:40-11:10               
8 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
30 ex rast Galtabäcks fågeltorn, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 15:10-16:10               
2 1K födosökande Fälten söder Koggerudden, Hl (Mats Axelson) tid: 11:00               
1 ex förbifl. Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
Kustpipare Pluvialis squatarola  (Grey Plover) 
1 ex str S Låddholmsviken, Hl (Hans Wahlberg) tid: 07:45-09:30               
2 ex rast Fågeltornsparkeringen, Hl (Britta Svensson) tid: 09:40-11:10               
15 ex rast Galtabäcks fågeltorn, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 15:10-16:10               
10 ex str S Glommens sten, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 06:30-10:30               
5 1K födosökande Fälten söder Koggerudden, Hl (Mats Axelson) tid: 11:00               
4 ex rast Morups Tånge, Hl (Anders Forslund) tid: 11:00-17:00               
15 ex rast Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
4 ex rast Korshamn, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:56-14:58               
4 ex str S Skälvik, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 09:00-11:15               
1 1K Klarningen, Hl (Phil Benstead) tid: 07:30               
Tofsvipa Vanellus vanellus  (Northern Lapwing) 
1 ex Hjälms våtmark, Hl (Lars Persson) tid: 08:30-11:30               
4 ex rast Löftaåns mynning, Hl (Carl-Ivar Hagman) tid: 11:00-11:45               
100 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
30 ex rast Källstorps våtmark, väster, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 12:10-13:00               
400 ex rast Trönninge ängar, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 10:30-12:00               
130 ex rast Klarningen, Hl (Mats Ljunggren) tid: 11:50-12:20               
Kustsnäppa Calidris canutus  (Red Knot) 
50 ex rast Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
1 ex rast Påarp, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 08:00-09:30               
Sandlöpare Calidris alba  (Sanderling) 
1 ex str S Glommens sten, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 06:30-10:30               
1 ex rast Morups Tånge, Hl (Anders Forslund) tid: 11:00-17:00               
20 ex rast Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
1 ex rast Korshamn, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:56-14:58               
Småsnäppa Calidris minuta  (Little Stint) 
1 ex rast Fågeltornsparkeringen, Hl (Britta Svensson) tid: 09:40-11:10               
3 ex födosökande Dammen, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 16:40-17:00               
Spovsnäppa Calidris ferruginea  (Curlew Sandpiper) 
1 ex rast Morups Tånge, Hl (Anders Forslund) tid: 11:00-17:00               
2 ex rast Källstorps våtmark, väster, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 12:10-13:00               
Kärrsnäppa Calidris alpina  (Dunlin) 
40 ex rast Fågeltornsparkeringen, Hl (Britta Svensson) tid: 09:40-11:10               
120 ex rast Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön)               
40 ex rast Galtabäcks fågeltorn, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 15:10-16:10               
20 ex str S Glommens sten, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 06:30-10:30               
50 ex rast Morups Tånge, Hl (Anders Forslund) tid: 11:00-17:00          
40 ex rast Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
105 ex rast Korshamn, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 08:00-09:30               
1 ex rast Påarp, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 08:00-09:30               
3 ex Klarningen, Hl (Phil Benstead) tid: 07:30               
Brushane Calidris pugnax  (Ruff) 
10 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
4 ex rast Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
3 ex rast Källstorps våtmark, väster, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 12:10-13:00               
1 ex rast Särdals våtmark, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 14:00-14:30               
1 ex Klarningen, Hl (Phil Benstead) tid: 07:30               
Enkelbeckasin Gallinago gallinago  (Common Snipe) 
9 ex Hjälms våtmark, Hl (Lars Persson) tid: 08:30-11:30               
10 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
1 ex rast Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
1 ex rast Trönninge ängar, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 10:30-12:00               
1 ex rast Larssons våtmark, Hl (Johan Tufvesson) tid: 08:30-08:45               
2 ex Klarningen, Hl (Phil Benstead) tid: 07:30               
Myrspov Limosa lapponica  (Bar-tailed Godwit) 
7 ex rast Fågeltornsparkeringen, Hl (Britta Svensson) tid: 09:40-11:10          
3 ex rast Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
1 ex rast Trönninge ängar, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 10:30-12:00               
Storspov Numenius arquata  (Eurasian Curlew) 
20 ex rast Fågeltornsparkeringen, Hl (Britta Svensson) tid: 09:40-11:10               
7 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
2 ex rast Morups Tånge, Hl (Anders Forslund) tid: 11:00-17:00               
2 ex rast Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
2 ex födosökande Korshamn, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:56-14:58               
Svartsnäppa Tringa erythropus  (Spotted Redshank) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
2 ex rast Trönninge ängar, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 10:30-12:00               
Rödbena Tringa totanus  (Common Redshank) 
1 ex rast Löftaåns mynning, Hl (Carl-Ivar Hagman) tid: 11:00-11:45               
1 ex rast Galtabäcks fågeltorn, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 15:10-16:10               
Gluttsnäppa Tringa nebularia  (Common Greenshank) 
1 ex rast Löftaåns mynning, Hl (Carl-Ivar Hagman) tid: 11:00-11:45               
2 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
Skogssnäppa Tringa ochropus  (Green Sandpiper) 
1 ex rast Fågeltornsparkeringen, Hl (Britta Svensson) tid: 09:40-11:10               
Storlabb Stercorarius skua  (Great Skua) 
1 ex str S Glommens sten, Hl (Anders Forslund) tid: 07:00-10:30               
1 ex Morups Tånges fyr, Hl (Jörgen Fagerblom) tid: 07:00-10:30               
1 ex str S Morups Tånge, Hl (Göran Gustavsson) tid: 09:45-10:15               
1 ex str V Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
1 ex str Ringmärkardungen, Hl (Billy Johansson) tid: 09:00               
Dvärgmås Hydrocoloeus minutus  (Little Gull) 
2 ex födosökande Skälvik, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 09:00-11:15               
Silltrut Larus fuscus  (Lesser Black-backed Gull) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
1 ex str S Glommens sten, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 06:30-10:30               
1 ex stationär Morups Tånge, Hl (Anders Forslund) tid: 11:00-17:00               
1 ex förbifl. Korshamn, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:56-14:58               
1 ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
3 ad rast Gullbrannareservatet, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 06:30-07:30          
Fisktärna Sterna hirundo  (Common Tern) 
1 1K förbifl. Laxvik, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 08:00-09:30          
Kentsk tärna Sterna sandvicensis  (Sandwich Tern) 
1 ex str V Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
Sillgrissla Uria aalge  (Common Murre) 
2 ex str S Glommens sten, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 06:30-10:30          
1 ex str S Morups Tånge, Hl (Göran Gustavsson) tid: 09:45-10:15               
- ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
1 ex str S Laxvik, Hl (Johan Tufvesson) tid: 06:40-08:05          
Tordmule Alca torda  (Razorbill) 
- ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
1 ex förbifl. Ringmärkardungen, Hl (Vahn Tellram) tid: 08:50-12:00               
Skogsduva Columba oenas  (Stock Dove) 
5 ex str SO Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
700 ex str S Råöslätten, Onsala, Hl (Hans Wahlberg) tid: 10:00-12:45               
7 ex Hjälms våtmark, Hl (Lars Persson) tid: 08:30-11:30               
15 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
1 ex förbifl. Björkängs rastplats, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 09:30-09:37               
1 ex förbifl. Gödastorp, Skrea, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 09:58-10:12               
200 ex str SO Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
70 ex förbifl. Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Turturduva Streptopelia turtur  (European Turtle Dove) 
1 ex rast Enen, Onsala, Hl (Evamaria Ferm) tid: 17:05-17:15          
Hökuggla Surnia ulula  (Northern Hawk-Owl) 
1 ex str S Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45          
Kattuggla Strix aluco  (Tawny Owl) 
- ex lockläte Fågeltornsviken, Hl (Staffan Valinder) tid: 11:00               
Kungsfiskare Alcedo atthis  (Common Kingfisher) 
1 ex förbifl. Sperlingsholm, Hl (Joakim Lindblom) tid: 13:30-14:00          
Spillkråka Dryocopus martius  (Black Woodpecker) 
1 ex lockläte Stora Nydala, Hl (Joakim Lindblom) tid: 17:30-18:00               
1 ex lockläte Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Mindre hackspett Dendrocopos minor  (Lesser Spotted Woodpecker) 
1 ex lockläte Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Trädlärka Lullula arborea  (Woodlark) 
2 ex förbifl. Fjärehals, Onsala, Hl (Hans Wahlberg) tid: 13:00-14:30               
3 ex str S Lerjan, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 09:00-11:40               
10 ex str SO Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
- ex Grötvik, ringmärkardungen, Hl (Börje Andersson) tid: 09:10-11:41               
2 ex str Ringmärkardungen, Hl (Billy Johansson) tid: 08:28               
1 ex str Klarningen, Hl (Phil Benstead) tid: 07:30               
5 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Sånglärka Alauda arvensis  (Eurasian Skylark) 
20 ex str S Låddholmsviken, Hl (Hans Wahlberg) tid: 07:45-09:30               
2 ex lockläte Fågeltornsparkeringen, Hl (Britta Svensson) tid: 09:40-11:10               
20 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
15 ex rast Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
10 ex str Modellflygplatsen, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 11:30               
1 ex lockläte Hjuleberg, Abild, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:30-12:30               
100 ex str SO Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
2 ex rast Ringmärkardungen, Hl (Julius Grantén, Mikael Grantén)               
50 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Ladusvala Hirundo rustica  (Barn Swallow) 
1 ex Solviken, Hl (Lasse Olsson) tid: 10:00               
20 ex str S Lerjan, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 09:00-11:40               
10 ex str S Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
1 ex förbifl. Korshamn, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 08:00-09:30               
5 ex födosökande Björnhults våtmark, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:13-13:42               
20 ex str SO Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)               
50 ex Grötvik, ringmärkardungen, Hl (Börje Andersson) tid: 09:10-11:41               
- ex Ringmärkardungen, Hl (Ulf Ekström) tid: 07:30-12:00               
3 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Hussvala Delichon urbicum  (Common House Martin) 
1 ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)               
1 ex Ringmärkardungen, Hl (Ulf Ekström) tid: 07:30-12:00               
Trädpiplärka Anthus trivialis  (Tree Pipit) 
1 ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
3 ex str V Ringmärkardungen, Hl (Julius Grantén, Mikael Grantén)               
8 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Ängspiplärka Anthus pratensis  (Meadow Pipit) 
1100 ex str S Låddholmsviken, Hl (Hans Wahlberg) tid: 07:45-09:30               
- ex Fågeltornsviken, Hl (Staffan Valinder m.fl.) tid: 09:00-10:30               
25 ex Hjälms våtmark, Hl (Lars Persson) tid: 08:30-11:30               
3 ex lockläte Flygfältet, Hl (Britta Svensson) tid: 09:40-11:10               
500 ex str S Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
200 ex str S Glommens sten, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 06:30-10:30               
200 ex rast Morups Tånge, Hl (Anders Forslund) tid: 11:00-17:00               
300 ex rast Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30          
1 ex förbifl. Björkängs rastplats, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 09:30-09:37               
1 ex förbifl. Björnhults våtmark, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:13-13:42               
1 ex Gödastorp, Skrea, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 09:58-10:12               
500 ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
15 ex rast Ringmärkardungen, Hl (Julius Grantén, Mikael Grantén)          
3 ex str S Sperlingsholm, Hl (Joakim Lindblom) tid: 13:30-14:00               
- ex rast Larssons våtmark, Hl (Per Magnus Ehde) tid: 10:00          
5 ex rast Stora Nydala, Hl (Joakim Lindblom) tid: 14:10-15:00               
1330 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Skärpiplärka Anthus petrosus  (Rock Pipit) 
2 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45          
Gulärla Motacilla flava  (Yellow Wagtail) 
1 ex str S Lerjan, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 09:00-11:40               
Forsärla Motacilla cinerea  (Grey Wagtail) 
1 ex str S Låddholmsviken, Hl (Hans Wahlberg) tid: 07:45-09:30               
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45          
4 ex str S Lerjan, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 09:00-11:40               
1 ex str S Glommens sten, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 06:30-10:30               
2 ex förbifl. Skälvik, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 09:00-11:15               
2 ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
1 ex Ringmärkardungen, Hl (Ulf Ekström) tid: 07:30-12:00               
2 ex str SO Rotorp, Hl (Kurt Smedberg)               
1 ex str Klarningen, Hl (Phil Benstead) tid: 07:30               
9 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Sädesärla Motacilla alba  (White Wagtail) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
2 ex str S Lerjan, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 09:00-11:40               
1 ex rast Glommens sten, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 06:30-10:30               
- ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
- ex Grötvik, ringmärkardungen, Hl (Börje Andersson) tid: 09:10-11:41               
3 ex rast Ringmärkardungen, Hl (Julius Grantén, Mikael Grantén)               
77 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Järnsparv Prunella modularis  (Dunnock) 
2 ex lockläte Naturstigen, Hl (Stefan Hage)               
- ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
5 ex rast Ringmärkardungen, Hl (Julius Grantén, Mikael Grantén)          
13 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Svarthakad buskskvätta Saxicola rubicola  (European Stonechat) 
2 ad hane rast Rosendal, Morup, Hl (Mats Axelson) tid: 10:30          
2 ex rast Pannebo håla, Digesgård, Hl (Pelle Loh) tid: 11:00-12:00               
5 ex födosökande Särdals hed, Hl (Julius Grantén m.fl.)               
Stenskvätta Oenanthe oenanthe  (Northern Wheatear) 
2 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
1 ex rast Morups Tånge, Hl (Anders Forslund) tid: 11:00-17:00               
1 ex rast Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
2 ex rast Korshamn, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 06:30-10:30               
Taltrast Turdus philomelos  (Song Thrush) 
- ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
- ex Grötvik, ringmärkardungen, Hl (Börje Andersson) tid: 09:10-11:41               
Rödvingetrast Turdus iliacus  (Redwing) 
- ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
Dubbeltrast Turdus viscivorus  (Mistle Thrush) 
1 ex förbifl. Lerjan, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 09:00-11:40               
3 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Svarthätta Sylvia atricapilla  (Eurasian Blackcap) 
1 ex Fjärehals, Onsala, Hl (Hans Wahlberg) tid: 13:00-14:30               
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
- ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
8 ex ringm Ringmärkardungen, Hl (Ulf Ekström) tid: 07:30-12:00               
2 ex rast Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Tajgasångare Phylloscopus inornatus  (Yellow-browed Warbler) 
2 ex stationär Furulund, Ölmevalla, Hl (Stefan Johansson) tid: 06:50-09:30          
1 ex Bengtssons häck, Hl (Mikael Nord) tid: 08:50          
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45          
1 ex rast Lassaberget, Hl (Naturum Getterön) tid: 12:10-13:00          
1 ex födosökande Naturstigen, Hl (Pontus Dejenfelt) tid: 14:50-14:55          
1 ex lockläte Stafsinge håla, Stafsinge, Hl (Jörgen Olsson) tid: 14:00               
1 ex lockläte Vattendamm SO Rolfstorp, Hl (David Andersson, Per Wahlén)          
1 ex lockläte Källstorps våtmark, väster, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 12:10-13:00          
1 ex lockläte Furesjön, Nösslinge, Hl (Karin Magnander, John Andersson) tid: 10:55-11:40          
1 ex födosökande Rotorp, Hl (Kurt Smedberg)               
1 ex Mellbystrand, Hl (Jonas Johansson) tid: 11:40          
1 ex rast Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 13:08-13:14          
Grönsångare Phylloscopus sibilatrix  (Wood Warbler) 
1 ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
Gransångare Phylloscopus collybita  (Common Chiffchaff) 
1 ex Hjälmared, Älvsåker, Hl (Andreas Wållberg)               
2 ex födosökande Bengtssons häck, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 12:30               
8 ex födosökande Naturstigen, Hl (Stefan Hage)               
5 ex rast Lerjan, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 09:00-11:40               
1 ex rast Källstorps våtmark, väster, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 12:10-13:00               
1 ex lockläte Årstad, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:17-10:24               
1 ex lockläte Hjuleberg, Abild, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:30-12:30               
- ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
- ex Grötvik, ringmärkardungen, Hl (Börje Andersson) tid: 09:10-11:41               
1 ex ringm Ringmärkardungen, Hl (Bengt Andersson) tid: 07:30-12:00               
5 ex str SO Rotorp, Hl (Kurt Smedberg)               
2 ex rast Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Skäggmes Panurus biarmicus  (Bearded Reedling) 
12 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
14 ex stationär Stora gömslet, Hl (Naturum Getterön)          
Stjärtmes Aegithalos caudatus  (Long-tailed Bushtit) 
4 ex Furulund, Ölmevalla, Hl (Fredrik Klingberg) tid: 13:15-14:00               
6 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
4 ex förbifl. Naturstigen, Hl (Stefan Hage)               
3 ex stationär Galgberget, Hl (Billy Johansson) tid: 11:25               
14 ex förbifl. Stora Nydala, Hl (Joakim Lindblom) tid: 17:30-18:00          
Tofsmes Lophophanes cristatus  (European Crested Tit) 
2 ex födosökande Fjärehals, Onsala, Hl (Hans Wahlberg) tid: 13:00-14:30               
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex rast Lerjan, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 09:00-11:40               
1 ex rast Attorp, Munkån, Hl (Anders Forslund) tid: 18:00               
1 ex stationär Modellflygplatsen, Hl (Jörgen Fagerblom)               
2 ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
1 ex rast Ringmärkardungen, Hl (Ulf Ekström) tid: 08:30-12:00               
Nötkråka Nucifraga caryocatactes  (Spotted Nutcracker) 
- ex str Naturstigen, Hl (Stefan Hage)          
Råka Corvus frugilegus  (Rook) 
2 ex rast Korshamn, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 11:00               
150 ex födosökande Björnhults våtmark, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:13-13:42               
10 ex förbifl. Årstad, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:17-10:24               
15 ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
- ex Ringmärkardungen, Hl (Ulf Ekström) tid: 07:30-12:00               
Gråkråka Corvus corone cornix  (Hooded Crow) 
11 ex Hjälms våtmark, Hl (Lars Persson) tid: 08:30-11:30               
10 ex födosökande Björnhults våtmark, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:13-13:42               
2 ex födosökande Gödastorp, Skrea, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 09:58-10:12               
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
80 ex str S Låddholmsviken, Hl (Hans Wahlberg) tid: 07:45-09:30               
- ex Fågeltornsviken, Hl (Staffan Valinder m.fl.) tid: 09:00-10:30               
500 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
50 ex str S Glommens sten, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 06:30-10:30               
400 ex rast Morups Tånge, Hl (Anders Forslund) tid: 11:00-17:00          
75 ex förbifl. Korshamn, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:56-14:58               
20 ex förbifl. Björnhults våtmark, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:13-13:42               
- ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
25 ex rast Ringmärkardungen, Hl (Julius Grantén, Mikael Grantén)          
35 ex födosökande Rotorp, Hl (Kurt Smedberg)               
400 ex Klarningen, Hl (Phil Benstead) tid: 07:30               
114 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Bofink Fringilla coelebs  (Chaffinch) 
- ex Fågeltornsviken, Hl (Staffan Valinder m.fl.) tid: 09:00-10:30               
- ex Hjälms våtmark, Hl (Lars Persson) tid: 08:30-11:30               
20 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
200 ex str Modellflygplatsen, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 11:30               
30 ex str S Gödastorp, Skrea, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 09:58-10:12               
5 ex str S Årstad, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:17-10:24               
100 ex rast Hjuleberg, Abild, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:30-12:30               
5000 ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
- ex Grötvik, ringmärkardungen, Hl (Börje Andersson) tid: 09:10-11:41               
- ex Ringmärkardungen, Hl (Ulf Ekström) tid: 07:30-12:00               
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
- ex Fågeltornsviken, Hl (Staffan Valinder m.fl.) tid: 09:00-10:30               
3 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
10 ex str Modellflygplatsen, Hl (Ulf Gustafsson) tid: 11:30               
5 ex str S Björnhults våtmark, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:13-13:42               
10 ex rast Hjuleberg, Abild, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:30-12:30               
5000 ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
- ex Grötvik, ringmärkardungen, Hl (Börje Andersson) tid: 09:10-11:41               
20 ex rast Ringmärkardungen, Hl (Julius Grantén, Mikael Grantén)          
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
20 ex Hjälms våtmark, Hl (Lars Persson) tid: 08:30-11:30               
30 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
3 ex str S Lerjan, Hl (Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund) tid: 09:00-11:40               
1 ex rast Pannebo håla, Digesgård, Hl (Pelle Loh) tid: 11:00-12:00               
30 ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
4 ex Grötvik, ringmärkardungen, Hl (Börje Andersson) tid: 09:10-11:41               
10 ex förbifl. Ringmärkardungen, Hl (Bengt Andersson) tid: 07:30-12:00               
16 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Grönsiska Carduelis spinus  (Eurasian Siskin) 
- ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
10 ex rast Ringmärkardungen, Hl (Julius Grantén, Mikael Grantén)          
4 ex förbifl. Sperlingsholm, Hl (Joakim Lindblom) tid: 13:30-14:00               
248 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Hämpling Carduelis cannabina  (Common Linnet) 
10 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
30 ex rast Korshamn, Hl (Göran Gustavsson, Carl Jyker) tid: 08:00-09:30               
2 ex förbifl. Särdals hed, Hl (Julius Grantén m.fl.)               
1 ex Grötvik, Hl (Sophia Hellersteth)               
10 ex Grötvik, ringmärkardungen, Hl (Börje Andersson) tid: 09:10-11:41               
- ex Ringmärkardungen, Hl (Ulf Ekström) tid: 07:30-12:00               
103 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Gråsiska Carduelis flammea  (Common Redpoll) 
1 ex förbifl. Naturstigen, Hl (Britta Svensson)               
5 ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
48 ex str SO Rotorp, Hl (Kurt Smedberg)               
1 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Mindre korsnäbb Loxia curvirostra  (Red Crossbill) 
3 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Större korsnäbb Loxia pytyopsittacus  (Parrot Crossbill) 
1 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20               
Stenknäck Coccothraustes coccothraustes  (Hawfinch) 
2 ex rast Fjärehals, Onsala, Hl (Hans Wahlberg) tid: 13:00-14:30               
2 ex str S Lerjan, Hl (Stefan Johansson)               
15 ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
1 ex str V Ringmärkardungen, Hl (Julius Grantén)               
2 ex str SO Rotorp, Hl (Kurt Smedberg)               
63 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20          
Sävsparv Emberiza schoeniclus  (Reed Bunting) 
13 ex str S Låddholmsviken, Hl (Hans Wahlberg) tid: 07:45-09:30               
1 hona Fågeltornsviken, Hl (Staffan Valinder m.fl.) tid: 09:00-10:30               
2 ex Hjälms våtmark, Hl (Lars Persson) tid: 08:30-11:30               
25 ex Getteröns naturreservat, Hl (Mattias Öberg, Johannes Grönlund) tid: 07:20-18:45               
4 ex stationär Stora gömslet, Hl (Naturum Getterön)               
2 ex rast Sik strandängar, Hl (Jan Wahlberg, Birger Ehnberg) tid: 11:30-12:30               
- ex Grötvik, Hl (Anders Wirdheim)          
1 hona ringm Ringmärkardungen, Hl (Julius Grantén)               
52 ex str S Elestorpsvägen 18, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00-13:20