NYHETER 
Fågelcentralens kalender 2015 finns nu att köpa
2014-10-24 Årets tema är långflyttande fåglar och omslaget pryds av en blåhake fotad av Patrik Jonasson; Fågelcentralens verksamhet är helt avhängig av en bra försäljning av kalendern som kostar 100 kr. Läs mer...
Foto: Patrik Jonasson
Miljöpris till GOF
2014-10-14
GOF-kväll på Götaplatsen foto
2014-10-01
» Äldre nyheter
» Tipsa oss om nyheter
     BILDER 
Senaste bilderna
» Halland

» Göteborg

» Bohuslän

» Gamla bildarkivet
     FORUM 
Senaste inläggen
2014-11-22 10:34:58
Klumpfot/Bofink
(1 svar)
2014-11-19 12:42:37
Arbetsdag i Torslandaviken 2014-11-22
(0 svar)
2014-11-06 12:07:47
Tyck till om GOF
(2 svar)
» Gå till forumet
     TELEFONI 
Kustobsar Mobil
Lättladdade obsar för mobilen
www.kustobsar.se/mobil
     LÄNKAR 


Bohusläns Ornitologiska Förening


Getteröbutiken


Göteborgs Ornitologiska Förening


Hallands Ornitologiska Förening
     OBSERVATIONER 
Samtliga observationer nedan är hämtade från Artportalens rapportsystem för fåglar (Svalan).


» Rapportera observationer

» Läs mer om hur du rapporterar via Artportalen
JUBILEUMSJAKTEN 2012 - TOPPLISTAN

Du är väl med och tioårsjubilerar?
VAD HAR SETTS I NÄRHETEN?

Visa dagens/gårdagens observationer på karta
 TECKENFÖRKLARING
  Information om obsen
  Från C3 BMS   » MER INFO
  Intressant period
  Kräver blankett till Rk/Rrk
  Fler rapportörer
  Visa fler obsar
 Klicka på lokalnamn för info
 FYNDSTATUS
  Allmän/Mycket allmän
  Sparsam
  Regelbunden men sällsynt
  Oregelbunden (ej årlig)
  11-100 fynd i rapportomr.
  1-10 fynd i rapportomr.
  Förstafynd!
  Rymling/Ej spontan
Personliga inställningar för Startsidan
 Område 
 Filtrering 
För att kunna spara inställningarna krävs att du accepterar cookies.
» Läs mer om hur cookies används på Kustobsar «
GBG 300: Lokallarm via sms

Senaste nytt från GBG 300:s sms-system för lokallarm (kan även följas via @gbg300 på Twitter). För mer info om systemet se den här forumtråden eller gå med i Facebook-gruppen GBG 300.




Äldre obsar
Tisdag 25 november  -  Måndag 24 november  -  Söndag 23 november
Onsdag 26 november

 Bohuslän

Sångsvan Cygnus cygnus  (Whooper Swan) 
3 ex rast Sjörisälvens mynning, Färlevfjorden, Boh (Lennart Hermansson) tid: 08:30-09:00               
6 ad stationär Älje-Porsens naturreservat, Uddevalla, Boh (Jan Johansson) tid: 08:30-09:45               
Alfågel Clangula hyemalis  (Long-tailed Duck) 
1 honf födosökande Bärby holme, Södra Stenungsundskusten, Boh (Per Undeland) tid: 10:05-10:20          
Skäggdopping Podiceps cristatus  (Great Crested Grebe) 
2 ex rast Strandkärr, Södra Stenungsundskusten, Boh (Per Undeland) tid: 10:05-10:20               
Svarthakedopping Podiceps auritus  (Slavonian Grebe) 
2 ex Strandkärr, Södra Stenungsundskusten, Boh (Mats Raneström) tid: 10:37               
Tornfalk Falco tinnunculus  (Common Kestrel) 
1 ex rast Norums holme, Södra Stenungsundskusten, Boh (Per Undeland) tid: 10:05-10:20               
Pilgrimsfalk Falco peregrinus  (Peregrine Falcon) 
1 ad revir Bjärkholmen, Höviksnäs, Boh (Per Undeland) tid: 10:05-10:20          
Spillkråka Dryocopus martius  (Black Woodpecker) 
1 ex lockläte Torreby, Färlevfjorden, Boh (Lennart Hermansson) tid: 09:10-09:45               
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
20 ex födosökande Torreby, Färlevfjorden, Boh (Lennart Hermansson) tid: 09:10-09:45          
1 ex födosökande Pallens strandplats, Almön-Myggenäs, Tjörn, Boh (Lena Bolliger Bergqvist) tid: 10:00-12:00               
Steglits Carduelis carduelis  (Goldfinch) 
9 ex födosökande Sjörisälvens mynning, Färlevfjorden, Boh (Lennart Hermansson) tid: 08:30-09:00               
Domherre Pyrrhula pyrrhula  (Bullfinch) 
1 hona födosökande Pallens strandplats, Almön-Myggenäs, Tjörn, Boh (Lena Bolliger Bergqvist) tid: 10:00-12:00               

 Göteborgstrakten

Sångsvan Cygnus cygnus  (Whooper Swan) 
8 ad str SV Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 10:42-10:47          
4 ex str SV Backa, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 11:30               
Grågås Anser anser  (Greylag Goose) 
42 ex rast Hårssjön, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 08:30-11:30               
Ob. ansergås Anser sp.  (Anser sp.) 
120 ex str SV Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ingemar BE Larsson) tid: 08:30-11:40          
Vigg Aythya fuligula  (Tufted Duck) 
8 ex rast Hårssjön, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 08:30-11:30               
Skäggdopping Podiceps cristatus  (Great Crested Grebe) 
1 ex rast Hummerviken, Öckerö, Boh (Ulf Persson) tid: 07:56-09:25          
Storskarv Phalacrocorax carbo  (Great Cormorant) 
13 ex rast Hårssjön, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 08:30-11:30               
12 ex förbifl. Hummerviken, Öckerö, Boh (Ulf Persson) tid: 07:56-09:25          
Gråhäger Ardea cinerea  (Grey Heron) 
1 ex rast Hårssjön, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 08:30-11:30               
Sparvhök Accipiter nisus  (Sparrowhawk) 
1 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ingemar BE Larsson) tid: 08:30-11:40               
Ormvråk Buteo buteo  (Buzzard) 
1 ex rast Hårssjön, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 08:30-11:30          
Tornfalk Falco tinnunculus  (Common Kestrel) 
1 ex stationär Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ingemar BE Larsson) tid: 08:30-11:40               
Pilgrimsfalk Falco peregrinus  (Peregrine Falcon) 
1 ex str SV Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 11:01-11:03          
Enkelbeckasin Gallinago gallinago  (Snipe) 
2 ex rast Hårssjön, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 08:30-11:30          
Ringduva Columba palumbus  (Wood Pigeon) 
1 ex Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ingemar BE Larsson) tid: 08:30-11:40               
Spillkråka Dryocopus martius  (Black Woodpecker) 
1 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 10:33          
Mindre hackspett Dendrocopos minor  (Lesser Spotted Woodpecker) 
1 ex Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 12:25          
Sånglärka Alauda arvensis  (Skylark) 
1 ex födosökande Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 11:19-11:20          
Sidensvans Bombycilla garrulus  (Waxwing) 
1 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 10:50          
Ärtsångare Sylvia curruca  (Lesser Whitethroat) 
1 ex rast Hummerviken, Öckerö, Boh (Ulf Persson) tid: 07:56-09:25          
Talltita Parus montanus  (Willow Tit) 
3 ex födosökande Stora Mölnesjön, Rannebergen, Angered, Vg (Lars Erik Norbäck) tid: 09:45-10:00          
Tofsmes Parus cristatus  (Crested Tit) 
1 ex födosökande Stora Mölnesjön, Rannebergen, Angered, Vg (Lars Erik Norbäck) tid: 09:45-10:00          
Svartmes Parus ater  (Coal Tit) 
1 ex födosökande Stora Mölnesjön, Rannebergen, Angered, Vg (Lars Erik Norbäck) tid: 09:45-10:00          
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex rast Hårssjön, Vg (Jan-Åke Noresson m.fl.) tid: 08:30-13:00          
1 ex stationär Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ingemar BE Larsson) tid: 08:30-11:40               
Nötskrika Garrulus glandarius  (Jay) 
2 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 10:33-12:25               
1 ex födosökande Trånget, Torslanda, Boh (Per-Erik Hagström, Jeanette Hagström) tid: 11:15-11:30               
1 ex Hårskeröd, Hårssjön, Vg (Jan-Åke Noresson, Leif Andersson) tid: 12:00-13:00               
Bofink Fringilla coelebs  (Chaffinch) 
1 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 11:08          
Steglits Carduelis carduelis  (Goldfinch) 
1 ex Hårskeröd, Hårssjön, Vg (Jan-Åke Noresson, Leif Andersson) tid: 12:00-13:00          
Grönsiska Carduelis spinus  (Siskin) 
20 ex födosökande Trånget, Torslanda, Boh (Per-Erik Hagström, Jeanette Hagström) tid: 11:15-11:30          
20 ex Hårskeröd, Hårssjön, Vg (Jan-Åke Noresson, Leif Andersson) tid: 12:00-13:00          
Ob. korsnäbb Loxia sp.  () 
3 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ingemar BE Larsson) tid: 08:30-11:40          
Mindre korsnäbb Loxia curvirostra  (Common Crossbill) 
2 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Ulf Persson) tid: 11:45          

 Halland

Smålom Gavia stellata  (Red-throated Diver) 
2 ex födosökande Näsbokrok, Ölmevalla, Hl (Peter Bengtsson) tid: 10:30-11:30               
Svarthakedopping Podiceps auritus  (Slavonian Grebe) 
3 ex födosökande Fågeltornsviken, Tjolöholm, Hl (Peter Bengtsson, Sten-åke Carlsson) tid: 09:00               
Toppskarv Phalacrocorax aristotelis  (Shag) 
4 ex födosökande Näsbokrok, Ölmevalla, Hl (Peter Bengtsson) tid: 10:30-11:30     
Havsörn Haliaeetus albicilla  (White-tailed Eagle) 
8 1K födosökande Örnutfodringen, Getterön, Hl (Mikael Nord)               
Pilgrimsfalk Falco peregrinus  (Peregrine Falcon) 
1 1K rast Galtabäck, Hl (Mikael Larsson)          
Turkduva Streptopelia decaocto  (Collared Dove) 
14 ex födosökande Lilla Tjärby, Laholm, Hl (Marianne Johansson) tid: 07:55-08:00          
Skärpiplärka Anthus petrosus  (Rock Pipit) 
1 ex stationär Näsbokrok, Ölmevalla, Hl (Peter Bengtsson) tid: 10:30-11:30               
Steglits Carduelis carduelis  (Goldfinch) 
2 ex Slottsparken, Halmstad, Hl (Elenor Lindstedt) tid: 09:50               
Stenknäck Coccothraustes coccothraustes  (Hawfinch) 
1 ex Bäckagård, Halmstad, Hl (Elenor Lindstedt) tid: 09:20